Jak i gdzie zgłosić wypadek? Wszystko, o czym musisz pamiętać

Każdego dnia zdarzają się drobne kolizje lub poważne wypadki drogowe. Dlatego warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Z naszego poradnika dowiesz się, jak i gdzie zgłosić wypadek, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

 

Pierwsze chwile po wypadku – co robić?

Jeżeli uczestniczyłeś w wypadku lub stłuczce, najważniejsze jest zabezpieczenie osób poszkodowanych. Sprawdź, czy są ranni, osoby nieprzytomne lub wymagające natychmiastowej pomocy. Jeżeli tak, to zadzwoń pod numer 112. Odpowiednie służby zostaną skierowane na miejsce. Pamiętaj, by podać adres lub dokładną lokalizację, w której doszło do wypadku. Ułatwi to i przyspieszy dojazd karetki  lub straży pożarnej.

Jeśli nikomu nic się nie stało, postaraj się usunąć pojazdy z drogi, tak aby nie stwarzały zagrożenia dla innych kierowców. Poszkodowani wraz ze sprawcą wypadku powinni spisać oświadczenie. Powinno ono zawierać dane osobowe, informacje na temat uszkodzonych pojazdów oraz dokładny opis zaistniałej sytuacji.

Jeżeli sprawca zachowuje się podejrzanie lub masz wątpliwości co do jego trzeźwości, wezwij policję. Masz do tego prawo. Nawet w przypadku małej stłuczki, za wezwanie patrolu nie zostaniesz ukarany mandatem. Policjanci zbadają zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u wszystkich uczestników oraz sporządzą notatkę. Przyda się ona w procesie zgłaszania wypadku do ubezpieczyciela. Jak to zrobić przeczytasz w dalszej części naszego artykułu.

Pamiętaj, że w takiej chwili najważniejsze jest zachowanie spokoju. Postaraj się nie poddać stresowi. Zajmij się rannymi, usuń pojazdy z drogi, jeżeli stwarzają zagrożenie. Jeśli to możliwe wykonaj zdjęcia dokumentujące ustawienie pojazdów oraz powstałe szkody. Możesz też zapytać ewentualnych świadków, czy korzystają z wideorejestratorów. Takie nagranie może stanowić ważny dowód. Zwłaszcza, gdy sprawca nie poczuwa się do winy lub trudno ustalić winnego.

 

Jak  zgłosić wypadek samochodowy?

Wypadek oraz szkody i urazy powstałe w jego wyniku należy zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym na dzień zdarzenia sprawca miał wykupioną polisę OC. Masz do wyboru kilka sposobów na poinformowanie o twoich roszczeniach. Możesz to zrobić tradycyjnie za pomocą poczty, telefonicznie lub mailowo.

Obecnie każdy ubezpieczyciel ma także na swojej stronie internetowej praktyczny formularz zgłoszeniowy. Krok po kroku poprowadzi cię on przez proces zgłaszania wypadku. Za jego pomocą możesz także dołączyć niezbędne dokumenty. Jest to wygodne rozwiązanie, dostępne każdego dnia tygodnia, przez całą dobę. Jeżeli nie masz czasu w ciągu dnia, możesz więc zgłosić wypadek wieczorem lub wcześnie rano przed wyjściem do pracy.

Możesz także zadzwonić na infolinię danego ubezpieczyciela i zgłosić sprawę pracownikowi firmy. Poprosi cię on o podanie szczegółów zdarzenia, danych osobowych oraz informacji o uczestniczących w wypadku pojazdach. Jest to szybki sposób, dzięki któremu dowiesz się także, jakie dokumenty będą potrzebne oraz jakie będą kolejne kroki w twojej sprawie. Podczas rozmowy otrzymasz numer sprawy. To za jego pomocą w przyszłości będziesz identyfikował swoje roszczenie podczas kontaktów z ubezpieczycielem.

Jeżeli uważasz za najwygodniejsze rozwiązanie wysyłanie dokumentów pocztą, również możesz tak zrobić. Wraz z dokumentacją wypadku, oświadczeniem sprawcy wyślij wniosek, jaki możesz pobrać ze strony ubezpieczyciela. W odpowiedzi skontaktuje się z tobą pracownik zajmujący się likwidacją szkód. Poinformuje cię o wszystkich ważnych kwestiach oraz wyjaśni twoje wątpliwości.

 

Wypadek a odszkodowanie

Jeżeli w wypadku odniosłeś obrażenia, to należy ci się odszkodowanie z OC sprawcy. W zależności od tego, jak bardzo ucierpiałeś, tak wysokie będzie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu – sprawdź ile dostaniesz, odwiedzając ten link.  Aby ubiegać się o odszkodowanie, musisz przedstawić dokumentację medyczną oraz stawić się przed komisją lekarską. To ona orzeka o tym, czy i w jakim wymiarze należy ci się odszkodowanie.

Pamiętaj, że o odszkodowanie z OC sprawcy wystąpić może nie tylko kierowca poszkodowany w zdarzeniu. Także pasażerowie czy osoby piesze, jeżeli ucierpiały w wypadku. Na przykład gdy szedłeś chodnikiem, a kierowca stracił panowanie nad pojazdem i potrącił cię. W wyniku czego doznałeś złamania nogi i trafiłeś do szpitala. Ubezpieczenie OC jest tak skonstruowane, że pokrywa roszczenia wszystkich osób poszkodowanych w danym zdarzeniu.

Zgłaszając wypadek, ważne jest, aby mieć przy sobie wszelkie dowody i dokumenty, które mogą być potrzebne. Nie zapominaj o zachowaniu wszystkich rachunków za leczenie, naprawy czy ewentualne holowanie. Te informacje będą istotne przy ustalaniu wysokości odszkodowania. Równie ważna jest komunikacja z ubezpieczycielem – bądź z nim w stałym kontakcie, zadawaj pytania i informuj o wszelkich nowościach w twojej sprawie. Pamiętaj, że możesz również skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże ci w prawidłowym zgłoszeniu roszczeń i będzie reprezentować twoje interesy.

 

artykuł sponsorowany

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.