Ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku?

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o zarobkach Polaków. To właśnie od nich będzie zależeć waloryzacja emerytur i rent w tym roku.

 

Główny Urząd Statystyczny na swojej stronie internetowej opublikował informacje o zarobkach Polaków. Wynika z nich, że „przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2022 r. wyniosło 6733,49 zł. Natomiast wskaźnik realnego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. w stosunku do 2021 r. wyniósł 97,9 (obniżenie o 2,1%).

To właśnie dzięki tym danym można obliczyć, ile wyniesie tegoroczna waloryzacja emerytur i rent, która jest uzależniona od inflacji emeryckiej i realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Polski rząd przyjął waloryzację kwotowo – procentową. Oznacza to, że waloryzacja rent i emerytur wyniesie 14,8 %, czyli najniższe świadczenia zostaną zwiększone o 250 zł brutto, a pozostałe o wskaźnik procentowy.

 

Od 1 marca 2023 roku minimalna emerytura ma wynosić 1588,44 zł brutto. Przykładowo, emeryci, którzy otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kwotę 1750 zł brutto, od następnego miesiąca powinni otrzymywać około 2009 zł brutto.

Dla osób, które przekroczą próg zwalniający z podatku dochodowego, czyli 2500 złotych przez waloryzację będą musiały oddać część emerytury do Urzędu Skarbowego.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments