Gmina Przasnysz: Kraków od kuchni

Tuż przed długim weekendem majowym młodzież z Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bogatem wyruszyła na wycieczkę do Wieliczki, Krakowa i Oświęcimia. Była to wyprawa nie tylko rekreacyjna, lecz także mająca uzmysłowić młodym ludziom wiele faktów z historii życia naszego narodu.

Pierwszym punktem wycieczki była kopalnia soli w Wieliczce. Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora oraz unikalne rzeźby zachwyciły wszystkich zwiedzających.

Następnego dnia rano na gości z bogatego czekał już krakowski gród. Kościół Mariacki i katedra wawelska, groby królów, świętych i bohaterów narodu polskiego – to był wręcz uczniowski i podróżniczy obowiązek. Nikomu nie zabrakło odwagi, by wejść na wieżę wawelską i lewą ręką „na szczęście” dotknąć słynnego Zygmunta – najgłośniejszego dzwonu w Polsce. Uczniowie zwiedzili także żydowską dzielnicę Krakowa – Kazimierz. Małe uliczki, urocze podwórka i place tej części miasta pełne są unikatowej żydowskiej architektury. Wieczorem zaś udało się także obejrzeć panoramę miasta ze szczytu Kopca Kościuszki.

Trzeciego dnia wycieczka z Bogatego udała się do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Ogrom obszaru, prymitywne baraki, kilometry obozowego ogrodzenia w pełni oddają to, czego nie da się wyrazić słowami – bezmiar upodlenia, okrucieństwa i nieludzkiej zbrodni. Nic zatem dziwnego, że ta część wycieczki przebiegała w zupełnym milczeniu.

Za zakończenie młodzieży udało się jeszcze odwiedzić Jasną Górę, by tam pokłonić się przed cudownym obrazem Matki Boskiej i prosić o błogosławieństwo.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments