Dziś pierwsza rocznica śmierci Mariusza Łyszkowskiego, prezesa GRH 14 PSS Przasnysz

Dziś, 29 marca 2018r. mija pierwsza rocznica śmierci przasnyskiego katechety, historyka i regionalisty Mariusza Łyszkowskiego. Mariusz był współtwórcą i prezesem Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14. Pułku Strzelców Syberyjskich w Przasnyszu, był człowiekiem wielkiego serca, ogromnej życzliwości i dobroci, o czym wiedział każdy, kto choć trochę go znał. Kompana i przyjaciela wspomina Mariusz Maciaszczyk.

Dziś mija dokładnie rok jak odszedł od nas Mariusz Łyszkowski – 29-03-2018. Mariusza poznałem ok.10 lat temu. Przyjechał do mnie z pytaniem “Pan Maciaszczyk? Podobno Pan się historią I wojny światowej interesujesz?” Odpowiedziałem, że tak. “To się dobrze składa bo ja w tej sprawie” odpowiedział. Zapytałem żartem – myślałem, że po auto, a Mariusz rzekł “Na auto też przyjdzie czas teraz najważniejsza Historia”.

Taki właśnie był Mariusz. Historia, rekonstrukcja, to była Jego wielka pasja. Mariusz wiele czasu poświęcał rekonstrukcji. Kiedy wtedy przyjechał do mnie i pytał o zamiłowanie do historii marzył o grupie rekonstrukcyjnej. Szukał ludzi podobnej pasji, zamiłowania. Te Jego marzenie się ziściło, dopiął swego. Swojej pasji poświęcaliśmy wiele czasu, wiele spotkań historycznych, wiele wieczorów na wspólne dyskusje. Ten rok bez Mariusza w grupie 14pss to brak jakiejś części, brak Jego doświadczenia, żartów. Mariusz był nauczycielem. Dobrym nauczycielem – dzięki temu grupa trwa. Już 8 kwietnia przypomnimy o Nim. Powspominamy w czasie Memoriału za Mariusza. Spoczywaj w spokoju Mariusz!
Takiego Go pamiętamy jak na tych fotkach. Fotki pochodzą w większości z początku rekonstrukcji Mariusza. – wspomina Mariusz Maciaszczyk.

red.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments