Drożeje ciepło z ciepłowni Veolia w Przasnyszu. Ile wyniosą podwyżki?

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził najnowsze taryfy dla odbiorców, którym ciepło dostarcza ciepłownia w Przasnyszu, należąca do spółki Veolia Północ. Dotychczasowa stawka za 1 GJ (Gigadżul – jednostka służąca do pomiaru ilości energii cieplnej) kosztowała 42,75 zł. Wedle nowych taryf będzie to 65,93 zł, co oznacza wzrost cen o ok. 55%. Jak przełoży się to na ceny ciepła w naszych domach?

 

Przedsiębiorstwo Veolia Przasnysz dotychczas stosowało taryfę dla ciepła, zatwierdzoną decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z 4 czerwca 2021 r., zmienioną następnie decyzją z 14 kwietnia 2022 r. W taryfie określone są ceny i stawki opłat dla źródła ciepła zlokalizowanego w Przasnyszu, przy ulicy Orlika 29 oraz dla sieci ciepłowniczej zasilanej z tego źródła.

Ceny i stawki dotychczas kształtowały się następująco:

 

9 Września Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy za ciepło dostarczane przez Veolia Północ Sp. z o.o. Ciepłownia Przasnyszu. Nowe taryfy, dla poszczególnych grup odbiorców kształtują się następująco:

 

 

Niedawno rząd wprowadził dopłaty do ciepła systemowego, co ma chronić wrażliwych odbiorów przed drastycznym wzrostem cen. Rekompensata, przysługująca odbiorcom ciepła w nieruchomościach mieszkalnych i instytucjach publicznych będzie różnicą między ceną zatwierdzoną w taryfie, a ceną, którą zapłaci odbiorca.

Cena dla odbiorcy nie może być wyższa  niż:

  • dla źródeł ciepła zasilanych przez gaz i olej opałowy – 150,95 zł/GJ,
  • dla pozostałych źródeł – 103,82 zł/GJ.

 

O ile drożej będzie?

W jaki sposób zatwierdzone taryfy przełożą się na wzrost opłat za ciepło w naszych domach? Trudno to ocenić, ponieważ spółdzielnie mieszkaniowe oraz poszczególne wspólnoty, będą musiały dokonać szczegółowych obliczeń i podjąć uchwały w sprawie zaliczek na centralne ogrzewanie w stosunku do mocy zamówionej.

O skali podwyżek, które nas czekają, może świadczyć natomiast poniższy przykład, ponieważ informacje w tej sprawie dotarły już do pierwszych mieszkań podlegających pod przasnyską Spółdzielnię Mieszkaniową. Ze względu na wzrost opłat czynsz w mieszkaniu o powierzchni około 60 metrów podniesiono  560 na 680 zł, czyli o 120 zł miesięcznie. Koszt centralnego ogrzewania wzrósł o 37,29 %, zaś podgrzania wody o 25%.

 

Określenia poszczególnych grup odbiorców:

Grupa PR.1 — odbiorcy ciepła dostarczanego ze źródła ciepła w Przasnyszu przy ul. Orlika 29 wodną siecią ciepłowniczą do węzłów cieplnych będących własnością odbiorców i przez nich eksploatowanych;

Grupa PR.2.e — odbiorcy ciepła dostarczanego ze źródła ciepła w Przasnyszu przy ul. Orlika 29 wodną siecią ciepłowniczą do indywidualnych węzłów cieplnych będących własnością sprzedawcy. Koszty energii elektrycznej zużywanej na potrzeby technologiczne węzła ponosi odbiorca;

Grupa PR.2 — odbiorcy ciepła dostarczanego ze źródła ciepła w Przasnyszu przy ul. Orilka 29 wodną siecią ciepłowniczą do indywidualnych węzłów cieplnych będących własnością sprzedawcy. Koszty energii elektrycznej używanej na potrzeby technologiczne węzła ponosi sprzedawca;

Grupa PR.3 — odbiorcy ciepła dostarczanego ze źródła ciepła w Przasnyszu przy ul. Orlika 29 wodną siecią ciepłowniczą do grupowych węzłów cieplnych będących własnością sprzedawcy.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel
Daniel
1 miesiąc temu

No to nikt z bloków już na PiS nie zagłosuje. I bardzo dobrze, bo nas zrujnują.

Edzio
Edzio
1 miesiąc temu
Reply to  Daniel

Zawsze możesz ogrzewać mieszkanie czystą energią , przecież kopalnie są niepotrzebne !

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Edzio

No przeciez Duduś mówił, że wungla mamy na 200 lat. To gdzie ten wungiel jest?

slunsok
slunsok
1 miesiąc temu

POpaprancy wygaszali latami POlski wungiel i POlskie kopalnie . Pstryknieciem swiatla tego nie rozkrecisz w miesiac-to dlugi proces aktywowania jednej kopalni-szczegolow nie znam dlaczego taki Maro nie moze tam zjechac z latarka i plecakiem i tego od razu wydobyc czy uruchomic.. Pozniej czyli przez ostatnie lata za Pis slyszalo sie w necie ze za cene wegla z Donbasu w Polsce nawet mialu sie nie kupi, co sie czytalo korzystajmy bo za mocna zlotowke hatuja gornicy z Donbasu a polscy gornicy moga odpoczac.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 miesiąc temu
Reply to  Daniel

Żebyś się nie zdziwił po wyborach

Ekhm
Ekhm
1 miesiąc temu

Rok temu płaciłem 550 za 60mkw. Przed ostatnie pół roku 600 gdzie to już było dużo. Teraz 720… Całym rokiem. Dramat. Ciepła woda 50zl M3… Skok z 32zl . Ręce opadają.

Ewa
Ewa
1 miesiąc temu
Reply to  Ekhm

W blokach, które nie są podłączone do sieci miejskiej czynsz wzrósł o 300 procent, więc takie podwyżki jak w artykule to dla nas marzenie.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 miesiąc temu
Reply to  Ekhm

Wspólnota?

Boguś
Boguś
1 miesiąc temu

Czynsz 680, media ze 200-300 no i ratka kredytu 2400. Polin kraj dla bogatych ludzi.

Ddd
Ddd
1 miesiąc temu

W Przasnyszu najdrożej w rejonie.W Ostrołęce 5 zł w Warszawie też taniej.

Wacław
Wacław
1 miesiąc temu
Reply to  Ddd

jak się sprzedało państwowe, czy lokalne ciepłownie należące kiedyś do miasta… to tak jest.

Daniel
Daniel
1 miesiąc temu

Jak tu dalej zyc?

U45
U45
1 miesiąc temu
Reply to  Daniel

kilka malych jadrowych elektrowni rozwiazaloby problem juz kilka dekad temu.
Poza tym istniejace elektrocieplownie mozna bylo i mozna dalej zmodernizowac i dadza -zwieksza wydajnosc dwa razy!!. Mowil o tym
swietej pamieci Inż. Zadrożniak: Kto stoi za likwidacją polskiej energetyki? Jak posłuchasz mocno się zdziwisz
o ELEKTROWNIACH WEGLOWYCH (np. Ostrolece)
'Śp. Marek Zadrożniak: Prąd drożeje, a ONI ciągle walczą z węglem! KTO i DLACZEGO?’
da sie zyc ale najpierw trzeba zdobyc wolnosc zeby sasiedzi nie kierowali krajem.
Bronek z Bronka w Konstytucji na wczoraj

Konował
Konował
1 miesiąc temu

A przasnysz to rodzimej ciepłowni nie ma? Sprzedalim to będziem płacić.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Konował

A co by to dało, skoro tak zdrożał węgiel???

Wacław
Wacław
1 miesiąc temu

:tak” znaczy ile? „Natomiast średnia wartość indeksu węgla dla ciepłownictwa w drugim kwartale br. wyniosła 443,13 zł za tonę” to raz, żadne tam 3500za tonę dla ciepłowni. to bujda tych portali od histerii. dwa. ile ciepłowni kupuje wegiel w październiku? zapewniam cię ze gros kupiło już w lutym i to za ok 300zł tona…. ale tak, spanikowani Obywatele zaraz mają k… w majtach i zapłacą jak za cukier którego przeciez nie ma……

jana
jana
1 miesiąc temu
Reply to  Wacław

Polecam cukier po 4,55 zł w sklepie Dino.:)

Konował
Konował
1 miesiąc temu

Prywatny musi jeszcze zysk wyrobić. Dla Francuzów dopłata na bagietki

arczi
arczi
1 miesiąc temu
Reply to  Konował

Dobrze że sprzedali . Nowy właściciel miał kasę zmodernizował i podłączył mnóstwo nowych odbiorców. Wcześniej był syf i mała rentowność.

Wojtuś
Wojtuś
1 miesiąc temu

Powinni podnieść 100procent za wszystko a PiS da nam dotacje i znowu darma kasa będzie na browarka, trzeba nie płacić czynszu jak ja i sobie lepiej żyć 😀

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Wojtuś

A inflacja za chwilę będzie 20%, bo z jednej strony Glapinski podnosi stopy, a z drugiej Matołusz sypie kasa na lewo I prawo.

barpaPlus
barpaPlus
1 miesiąc temu

spoko, jak kasiory nie zabraknie bo piniedzy nie ma i nie bedzie
a jak zabraknie to Donald pozyczy z emerytury przewodniczacego RE
za zdlade kraju albo wroci sie do projektu sprzedazy Polski w kawalkach czyli na start lasow, i przy okazji ukroci kradziez chrustu i drewna

jana
jana
1 miesiąc temu
Reply to  barpaPlus

Możesz napisać w jaki sposób Pan Tusk zdradził Polskę? Jeżeli tak było twoim zdaniem to dziwię się ,że chodzi po polskiej ziemi i TO BEZ OCHRONY. Tak was boli Jego emerytura 🙂 i bardzo dobrze ,że ma. Oj bardzo boicie się tego Pana. 🙂

Stasiu
Stasiu
1 miesiąc temu
Reply to  jana

Przymierzanie sie do sprzedazy lasow za wymyslone roszczenia starszych w wierze braci Zaniechanie staran o reparacje od Niemiec-grzech zaniechania i laszenie sie i glaskanie do kraju , ktory sponsorowal powstanie jego partii (wg Olszewskiego) jeszcze dwie dekady temu z kraju dziadka z Wermachtu. Sprzedanie sprawy zamachu prawdopodobnym sprawcom , ktorzy i teraz groza „przyjedzcie do Smolenska to pogadamy” W tym gopuszcenie kacapow do wywiadu polskiego w MON po 'katastrofie’ Usuniecie brygad , wojska ze wschodnich terenow Polski Wiekszosc jego dzialan reperzentowalo odwiecznych wrogow sasiadow Piramidy finansowe od okradania obywateli typu amber gold, getin itp. gdzie synalek Jozek Bak mogl tez prace… Czytaj więcej »