Diecezja Płocka opublikowała raport o nadużyciach seksualnych na jej terenie w latach 2007 – 2021

Diecezja Płocka opublikowała raport o nadużyciach seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych diecezji płockiej zgłoszonych w okresie od 31 maja 2007 roku do 31 maja 2021 roku. Raport prezentuje dane dotyczące problemów nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych diecezji oraz podjętych działaniach. Ośmiostronicowy dokument został przygotowany na prośbę biskupa Piotra Libery przez zespół „Ku uzdrowieniu i odnowie”.

 

Według danych zawartych w raporcie, w latach 2007 – 2021 do kurii wpłynęło 20 zawiadomień o możliwości wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Wszystkie badane były w toku kościelnego dochodzenia. Na przestrzeni tych 14 lat, strona kościelna przekazała prokuraturze 15 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, z czego 10 spraw zostało umorzonych lub odmówiono wszczęcia postępowania, w 4 przypadkach prokuratura wniosła akt oskarżenia, a jedno jest w trakcie badania. W 3 sprawach zapadły już wyroki skazujące, w jednym przypadku wyrok do tej pory nie zapadł.

 

Skazani duchowni stanowią około 1,1% duchowieństwa diecezji płockiej, posługującego w okresie, którego dotyczyły zgłoszenia. W diecezji płockiej posługiwało wówczas ok. 900 osób duchownych.

– Publikacja niniejszego raportu jest w pewnym sensie zadośćuczynieniem, jakie należy się osobom skrzywdzonym i ich bliskim. Ujawnienie informacji o ich dramacie jest niezbędnym krokiem w odzyskaniu godności przez pokrzywdzonych i ważnym elementem w przywracaniu wiarygodności Kościoła. Ufamy, że jego publikacja przyczyni się do zmiany świadomości społecznej w postrzeganiu, reagowaniu i zgłaszaniu odpowiednim instytucjom przestępstw seksualnych popełnionych na małoletnich. Wierzymy, że uwrażliwi sumienie duchownych na problem nadużyć seksualnych, zarówno potencjalnych sprawców, jak i tych, którzy z powodu źle pojętej troski o Kościół bagatelizują ten problem. Wreszcie, że doda odwagi wszystkim tym, którzy jeszcze nie powiedzieli o swoim zranieniu i nadal cierpią z tego powodu – czytamy w podsumowaniu raportu.

Z pełnym raportem można się zapoznać poniżej.

raport-o-naduzyciach-diecezja-plocka-2021-pdf

 

Źródło codziennikmlawski.pl
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments