
Dziś, 25 kwietnia, na sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Przasnyszu podczas sesji Rady Miejskiej, uroczyście odsłonięta została tablica pamiątkowa, poświęcona pamięci Zbigniewa Mariana Borowicza.
Inicjatorem przedsięwzięcia był burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski. Sylwetkę i dokonania radnego Borowicza uczestnikom sesji przedstawił Wojciech Długokęcki Przewodniczący Rady Miejskiej w Przasnyszu.
Zbigniew Marian Borowicz urodził się 2.05.1946 roku w miejscowości Łobżenica w Wielkopolsce. Był najmłodszym dzieckiem z trojga rodzeństwa. Rodzice Maria i Marian Borowicz prowadzili własną piekarnię. Ojciec zmarł bardzo wcześnie i trud wychowania dzieci spadł na mamę. Rodzina Borowiczów posiadała wiele przedwojennych tradycji patriotycznych i w tym duchu został wychowany Zbigniew Borowicz. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Łobżenicy, swoje życie postanowił związać z wojskiem i uczył się w Szkole Oficerskiej w Zegrzu. Po jej ukończeniu w 1968 roku rozpoczął służbę w Jednostce Wojskowej w Przasnyszu, którą kontynuował do 1990 roku przechodząc na emeryturę. Był odznaczony wieloma medalami za służbę na rzecz Ojczyzny. Jego katolicko-patriotyczne wychowanie napawało go dumą, ale ze względu na panujący w tamtym okresie ustrój polityczny, sprawiało wiele problemów, którym musiał stawiać czoło. Nie wstydził się swojego pochodzenia i wychowania, zawsze podkreślał iż historia Polski nie była taka, jaką ją przekazywała oficjalna w tamtym czasie doktryna. Często przywoływał tragiczne wydarzenia z 17.09.1939 r. w wyniku których członkowi jego rodziny, jako oficerowie służb mundurowych, zginęli tragicznie w radzieckich obozach zagłady. Ze związku małżeńskiego z Aliną Chmielińską doczekał się dwóch synów oraz dwóch wnuczków od syna Artura. Już po jego śmierci, młodszy syn Przemysław zginął w tragicznych okolicznościach w 2012 roku. Starszy syn Artur, po ukończeniu studiów zamieszkał w Warszawie. Pan Borowicz interesował się polityką, historią i problemami środowiska naturalnego Polski i świata. Interesował się również problemami społecznymi ludzi, a szczególnie w Przasnyszu i te zainteresowania zaszczepił również swoim synom. Do hobby Pana Zbigniewa należało wędkarstwo, numizmatyka i filatelistyka. Swoje zainteresowania i inklinacje do pracy społecznej wprowadził w życie czynnie angażując się w pracę na rzecz społeczności miasta Przasnysz jako radny.
Był Radnym Rady Miejskiej w Przasnyszu w kadencjach:
- 1990-1994 Członek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej, Członek Komisji Statutowej, członek Komisji Rewizyjnej i Przetargowej,
- 1994-1998 Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Przewodniczący Komisji Statutowej, członek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej.
- 2002-2006 Członek Komisji Rozwoju, Handlu, Usług i Rolnictwa,
- 2006-2010 Członek Komisji Rozwoju Produkcji, Usług, Handlu i Rolnictwa,
- 2010-2011 Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, członek Komisji Rozwoju Produkcji, Usług, Handlu i Rolnictwa, Był też członkiem Polskiego Związku Wędkarskiego, w latach 2003-2007 ławnikiem Sądu Rejonowego w Przasnyszu.
Bardzo interesował się sprawami mieszkańców Przasnysza, wielokrotnie zgłaszał swoje pomysły i postulaty, które miały sprawić, żeby mieszkańcom żyło się lepiej. Na uwagę zasługuje zaangażowanie radnego w pracę nad rozbudową ścieżek rowerowych, praca nad herbem oraz flagą Przasnysza. W roku 2011 zrzekł się części swojej diety przysługującej mu jako radnemu na rzecz uczennicy przasnyskiego gimnazjum. Praca społeczna radnego Zbigniewa Borowicza została opisana i skomentowana również w książce o Samorządzie Terytorialnym w Polsce jako pozytywny przykład pełnienia funkcji społecznych. Zbigniew Borowicz jako człowiek i radny na pierwszym miejscu zawsze stawiał szacunek do drugiego człowieka oraz dla dobra ogółu, możliwość porozumienia się ze wszystkimi opcjami politycznymi, był konsekwentny w swoich działaniach, przez co zyskał szacunek wyborców, współpracowników oraz oponentów z innymi wizjami rozwoju miasta. 12 kwietnia 2011 r., pojawił się w Urzędzie Miasta Przasnysz. Tego dnia miał uczestniczyć w sesji Rady Miejskiej. Niestety dostał rozległego zawału serca i został odwieziony do szpitala. Zmarł 3 maja 2011 r. w Ciechanowie, w wieku 65 lat.
Po osłonięciu tabliczki przez rodzinę Pana Zbigniewa, syn Artur przedstawił najważniejsze wspomnienia z życia swojego taty. Pan Artur podziękował również za wyróżnienie i docenienie działalności poprzez uhonorowanie go tytułem zasłużonego mieszkańca Przasnysza. Burmistrz Przasnysza, Przewodniczącym Rady Miejskiej oraz rodzina udali się na cmentarz by złożyć kwiaty na grobie Pana Zbigniewa Mariana Borowicza.