Burmistrz Przasnysza i Radni upamiętnili postać Zbigniewa Mariana Borowicza.

Dziś, 25 kwietnia, na sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Przasnyszu podczas sesji Rady Miejskiej, uroczyście odsłonięta została tablica pamiątkowa, poświęcona pamięci Zbigniewa Mariana Borowicza.

Inicjatorem przedsięwzięcia był burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski. Sylwetkę i dokonania radnego Borowicza uczestnikom sesji przedstawił Wojciech Długokęcki Przewodniczący Rady Miejskiej w Przasnyszu.

Zbigniew Marian Borowicz urodził się 2.05.1946 roku w miejscowości Łobżenica w Wielkopolsce. Był najmłodszym dzieckiem z trojga rodzeństwa. Rodzice Maria i Marian Borowicz prowadzili własną piekarnię. Ojciec zmarł bardzo wcześnie i trud wychowania dzieci spadł na mamę. Rodzina Borowiczów posiadała wiele przedwojennych tradycji patriotycznych i w tym duchu został wychowany Zbigniew Borowicz. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Łobżenicy, swoje życie postanowił związać z wojskiem i uczył się w Szkole Oficerskiej w Zegrzu. Po jej ukończeniu w 1968 roku rozpoczął służbę w Jednostce Wojskowej w Przasnyszu, którą kontynuował do 1990 roku przechodząc na emeryturę. Był odznaczony wieloma medalami za służbę na rzecz Ojczyzny. Jego katolicko-patriotyczne wychowanie napawało go dumą, ale ze względu na panujący w tamtym okresie ustrój polityczny, sprawiało wiele problemów, którym musiał stawiać czoło. Nie wstydził się swojego pochodzenia i wychowania, zawsze podkreślał iż historia Polski nie była taka, jaką ją przekazywała oficjalna w tamtym czasie doktryna. Często przywoływał tragiczne wydarzenia z 17.09.1939 r. w wyniku których członkowi jego rodziny, jako oficerowie służb mundurowych, zginęli tragicznie w radzieckich obozach zagłady. Ze związku małżeńskiego z Aliną Chmielińską doczekał się dwóch synów oraz dwóch wnuczków od syna Artura. Już po jego śmierci, młodszy syn Przemysław zginął w tragicznych okolicznościach w 2012 roku. Starszy syn Artur, po ukończeniu studiów zamieszkał w Warszawie. Pan Borowicz interesował się polityką, historią i problemami środowiska naturalnego Polski i świata.  Interesował się również problemami społecznymi ludzi, a szczególnie w Przasnyszu i te zainteresowania zaszczepił również swoim synom. Do hobby Pana Zbigniewa należało wędkarstwo, numizmatyka i filatelistyka. Swoje zainteresowania i inklinacje do pracy społecznej wprowadził w życie czynnie angażując się w pracę na rzecz społeczności miasta Przasnysz jako radny.

Był Radnym Rady Miejskiej w Przasnyszu w kadencjach:

  • 1990-1994 Członek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej, Członek Komisji Statutowej, członek Komisji Rewizyjnej i Przetargowej,
  • 1994-1998 Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Przewodniczący Komisji Statutowej, członek Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej.
  • 2002-2006 Członek Komisji Rozwoju, Handlu, Usług i Rolnictwa,
  • 2006-2010 Członek Komisji Rozwoju Produkcji, Usług, Handlu i Rolnictwa,
  • 2010-2011 Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, członek Komisji Rozwoju Produkcji, Usług, Handlu i Rolnictwa, Był też członkiem Polskiego Związku Wędkarskiego, w latach 2003-2007 ławnikiem Sądu Rejonowego w Przasnyszu.

Bardzo interesował się sprawami mieszkańców Przasnysza, wielokrotnie zgłaszał swoje pomysły i postulaty, które miały sprawić, żeby mieszkańcom żyło się lepiej. Na uwagę zasługuje zaangażowanie radnego w pracę nad rozbudową ścieżek rowerowych, praca nad herbem oraz flagą Przasnysza. W roku 2011 zrzekł się części swojej diety przysługującej mu jako radnemu na rzecz uczennicy przasnyskiego gimnazjum. Praca społeczna radnego Zbigniewa Borowicza została opisana i skomentowana również w książce o Samorządzie Terytorialnym w Polsce jako pozytywny przykład pełnienia funkcji społecznych. Zbigniew Borowicz jako człowiek i radny na pierwszym miejscu zawsze stawiał szacunek do drugiego człowieka oraz dla dobra ogółu, możliwość porozumienia się ze wszystkimi opcjami politycznymi, był konsekwentny w swoich działaniach, przez co zyskał szacunek wyborców, współpracowników oraz oponentów z innymi wizjami rozwoju miasta. 12 kwietnia 2011 r., pojawił się w Urzędzie Miasta Przasnysz. Tego dnia miał uczestniczyć w sesji Rady Miejskiej. Niestety dostał rozległego zawału serca i został odwieziony do szpitala. Zmarł 3 maja 2011 r. w Ciechanowie, w wieku 65 lat.

Po osłonięciu tabliczki przez rodzinę Pana Zbigniewa, syn Artur przedstawił najważniejsze wspomnienia z życia swojego taty. Pan Artur podziękował również za wyróżnienie i docenienie działalności poprzez uhonorowanie go tytułem zasłużonego mieszkańca Przasnysza. Burmistrz Przasnysza, Przewodniczącym Rady Miejskiej oraz rodzina udali się na cmentarz by złożyć kwiaty na grobie Pana Zbigniewa Mariana Borowicza.

Źródło UM Przasnysz
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments