Budżet obywatelski w Przasnyszu. Poznaliśmy projekty!

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego przasnyszanki i przasnyszanie zgłosili 12 projektów, wszystkie z nich przeszły pozytywnie oceny. Zostaną zrealizowane te zadania, które zdobędą największą liczbę głosów, ale ich łączna wartość nie może przekroczyć sumy 300 tys. zł. Realizacja nastąpi już w przyszłym roku. Poznajmy projekty, które zostaną poddane pod głosowanie, które potrwa od 2 do 27 października 2020 r.

 

Kino plenerowe w Przasnyszu (49 600 zł)

Projekt polega na zakupie niezbędnej infrastruktury, która zapewni miastu możliwość korzystania z kina plenerowego na stałe, bez generowania kosztów związanych z wynajmowaniem firm zewnętrznych do realizowania pokazów filmowych.

W ramach projektu zostanie zakupiony:

1) Plenerowy ekran kinowy z grubym białym ekranem projekcyjnym, przeznaczonym do projekcji o wysokim współczynniku jakości obrazu. Ekran o takich gabarytach pozwoli na swobodne oglądanie dla 300-800 osób, ponadto może dać możliwość organizowania pokazów kina samochodowego dla kilkudziesięciu aut, czy też relacjonowania ważnych wydarzeń sportowych.

2) Projektor laserowy wysokiej rozdzielczości

3) Nagłośnienie plenerowe

4) Namiot ekspresowy do obsługi technicznej

5) Pufy – worki do siedzenia, w pełni wodoodporne.

 

Konserwacja figury św. Rocha wraz z przebudową postumentu (50 000 zł)

W ramach projektu zostanie wykonana konserwacja ikony Przasnysza –  figury  św. Rocha znajdującego się nad rzeką Węgierką u zbiegu ul. Zawodzie i św. Stanisława Kostki wraz z położeniem na niej polichromii. Konserwacja zapobiegnie porastaniu figury mchem, pozwoli na uzupełnienie ubytków kamienia oraz na odtworzenie lewej dłoni. Przywrócona zostanie polichromia, którą figura była pokryta. Odbudowa postumentu będzie polegała w pierwszej fazie na wykonaniu projektu na podstawie dawnej dokumentacji fotograficznej. Następnie nastąpi odtworzenie malowideł znajdujących się we wnękach postumentu oraz przebudowa samego postumentu, co sprawi, że figura świętego będzie lepiej widoczna od strony wjazdu do miasta ze strony Szczytna. Wnioskodawcą jest przasnyska Rada Dziedzictwa Regionalnego, która podnosi, że każdy świadomy i dobrze wykształcony naród dba o swoje pamiątki historyczne, ponieważ są one fundamentem jego egzystencji.

 

„Ryby nie tylko na niby”. Akwarium morskie w Jedynce (45 000 zł)

Projekt zakłada utworzenie akwarium morskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Przasnyszu. Realizacja tego pomysłu stworzy możliwości przeprowadzania atrakcyjnych zajęć edukacyjnych z zakresu przyrody i  biologii w oparciu o naturalne okazy występujące w środowisku morskim. Dostęp do tego typu obiektu w okolicy jest bardzo ograniczony, a odległość i koszty związane z dotarciem do takich obiektów sprawiają, że nieliczni  młodzi mieszkańcy naszego miasta mogą oglądać akwaria morskie. Pomysłodawcami projektu są zuchy i harcerze działający przy Szkolne Podstawowej nr 1 w Przasnyszu.

 

„Sensoryka dla smyka” (50 000 zł)

Projekt „Sensoryka dla smyka” obejmuje utworzenie oryginalnej, innowacyjnej pomocy terapeutycznej na świeżym powietrzu. Umożliwi korzystającym z niej dzieciom odbieranie rzeczywistości wszystkimi zmysłami. Ścieżka sensoryczna daje możliwości jak najlepszego i jak najpełniejszego poznawania własnego ciała oraz doświadczania interakcji pomiędzy ciałem i otoczeniem. Ścieżka złożona będzie z odcinków zróżnicowanych pod względem faktury podłoża (sztuczna trawa, otoczaki, szyszki, wycieraczki, struktura betonowa z kamieniami, piach, kora). W ramach projektu przewidziane są również Eko-kuchnia, ławki, urządzenia zabawowe, a także piaskownica z kolorowym piaskiem, która będzie uzupełnieniem ścieżki sensorycznej. Lokalizacja: Miejskie Przedszkole nr 1 im. Marii Kownackiej w Przasnyszu oraz Miejskie Przedszkole nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu.

 

Kwiaty oraz ozdobne krzewy na ulicy Orlika (45 000 zł)

Krzewy, kwiaty i byliny zostaną nasadzone w kilkunastu punktach na osiedlu Orlika, na gruntach należących do miasta Przasnysz. Zasadzone zostaną kaliny, hortensje, zostanie posiana trawa. Osiedle Orlika wzbogaci się o 450 sztuk kompozycji, na całym terenie. Celem jest trafić na osiedlu Orlika, w miejsca charakterystyczne i ogólnodostępne, by stworzyć tam niepowtarzalne klomby w miejscach niezagospodarowanych lub tam, gdzie poprzednie długoletnie żywopłoty straciły urok. Projekt zgłosił zarząd osiedla nr 6.

Doposażenie Skateparku – „Na Skateparku jeździmy i dobrze się bawimy” (50 000 zł)

Skate Park w Przasnyszu po długim okresie zamknięcia został w sierpniu 2020 roku zmodernizowany oraz przywrócony do użytkowania. Duża liczba zainteresowanej młodzieży powoduje, że chętnych jest więcej, niż pozwalają na to możliwości sprzętowe. Zachodzi potrzeba doposażenia skateparku w urządzenie typu piramida. Dzięki temu z obiektu będzie mogła korzystać większa liczba dzieci i młodzieży w sposób bezpieczniejszy i bardziej różnorodny.

 

Zakup sprzętu nagłaśniającego imprezy plenerowe organizowane w mieście Przasnysz (50 000 zł)

Projekt zakłada zakup profesjonalnego nagłośnienia plenerowego, które będzie używane przy organizacji imprez plenerowych, koncertów, pikników czy kina plenerowego w mieście. Żadna instytucja w Przasnyszu nie posiada profesjonalnego nagłośnienia plenerowego. Z roku na rok przybywa coraz więcej takich imprez,  dlatego niezbędny jest zakup nagłośnienia do organizacji takich wydarzeń.

 

Świąteczny Przasnysz – iluminacje głównych ulic w Przasnyszu (48 000 zł)

Projekt polega na zakupie i montażu iluminacji świątecznej, która byłaby wystawiona w okresie od 06.12 do 02.02 każdego roku przy głównych ulicach Przasnysza, w rynku miejskim oraz w miejscach ogólnodostępnych, często odwiedzanych przez mieszkańców i nie tylko. Do dekoracji bożonarodzeniowych dotychczas zakupionych dołączą nowe, które swoim blaskiem rozświetlą ulice i wprowadzą nas w cudowny klimat świąt Bożego Narodzenia.

 

Zakup i montaż stojaków rowerowych na terenie miasta Przasnysz (27 500 zł)

Projekt zakłada zakup i montaż bezpiecznych stojaków rowerowych w uczęszczanych przez mieszkańców Przasnysza miejscach (w pobliżu urzędów, bibliotek, instytucji kultury, terenów rekreacyjnych).

 

Dbamy o bezpieczeństwo naszych dzieci i wszystkich użytkowników w ruchu drogowym (45 720 zł)

Projekt przewiduje montaż dwóch radarowych wyświetlaczy prędkości z napisem „zwolnij” i czterech znaków aktywnych w okolicach przejścia dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 3 w Przasnyszu na ulicy Orlika. W odpowiedniej odległości przed dwoma przejściami dla pieszych zamontowane zostaną dwa radarowe wyświetlacze prędkości zasilane solarnie, umożliwiające pomiar prędkości nadjeżdżającego samochodu i wyświetlanie go na dużym czytelnym wyświetlaczu z dokładnością do 1 km/h. Do znaku będzie dołączona tablica z napisem „zwolnij” i po 2 aktywne znaki drogowe przy każdym z tych przejść.

 

Poprawa infrastruktury i dostępności placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 3 (23 775 zł)

Realizacja projektu będzie miała miejsce przy już istniejącym placu zabaw na boisku Szkoły Podstawowej nr 3 w Przasnyszu. W ramach projektu zostanie wykonany chodnik prowadzący do placu zabaw, zamontowane zostaną ławki i kosze na śmieci oraz kamery. Projekt zakłada wykonanie 82,5 metra kwadratowego chodnika z obrzeżami od  furtki znajdującej się od strony bloków ul. Osiedlowej, zamontowanie dwóch ławek i koszy na śmieci przy istniejącym placu zabaw oraz montaż dwóch kamer na budynku szkolnym.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
2 lat temu

Wszystko fajnie, są nowe projekty, ale czy te z poprzedniego roku zostały już wykonane czy są zaległe? osobiście sam głosowałem na plac zabaw w przedszkolu nr 1, a do tej pory nie zauważyłem żeby tam powstał. Może się mylę…Czy istnieje jakiś wykaz zrealizowanych projektów z poprzedniego roku? i tych które mają być zrealizowane z konkretnymi datami?

Przasnyszanka
Przasnyszanka
2 lat temu
Reply to  Marcin

Zgodnie z zasadami inwestycje mają być przeprowadzone do końca roku. Nie zawsze się udaje. W 2018 r. ze względu na brak wykonawców miasto się nie wyrobiło. Jednak warto pamiętać, że to był rok wyborczy, a więc o wzmożonych inwestycjach. Teraz oferentów jest dużo więcej, ale wszystko zależy od udolności władz.

Marcin
Marcin
2 lat temu
Reply to  Przasnyszanka

Do końca roku zostało 3,5 miesiąca. Projekty z roku 2019: Plastusiowy plac zabaw – przedszkole nr 1, akcja segregacja, trampoliny na wembleyu, rozbudowa placu zabaw szkoła nr 3, wymiana nawierzchni na placu szkoła nr 3, doposażenie placu zabaw – przedszkole nr 2. Jeśli chodzi o projekty z 2018 roku mógłbym przyczepić się o plac zabaw przy ul. tuwima, niby coś tam wykonane, ale brak huśtawki bocianie gniazdo, które było w projekcie, brak również panelowego płotka…za to beznadziejnie wykonane ogrodzenie z siatki, która jest poszarpana, porozrywana, pognieciona. A przy okazji ktoś kto zajmuje się tym placem powinien zwrócić uwagę na połamany… Czytaj więcej »

Adpi
Adpi
2 lat temu

Czy to taki problem podnieść przejścia dla pieszych na zasadzie progu zwalniającego o szerokości przejścia tanie i skuteczne ,czy nasze władze gdzieś były bo mam wrażenie że najdalej warszawa

Andii
Andii
2 lat temu

Fajnie by było zrobić w końcu coś nie tylko dla matek z dziećmi, a mianowicie dla starszych osób. Kino plenerowe czy skatepark dla młodzieży są dobrymi pomysłami. Placów zabaw mamy już duzo

Babcia
Babcia
2 lat temu

Oczywiście rondo przy szpitalu miało być zasilenione i się””” zazielenilo samo chwastami oczywiście.”” I to są te plany i ich wykonania. Śmiech na sali!!!!!

Last edited 2 lat temu by Babcia