Bezpłatna mammografia w Krasnem, Przasnyszu i w Chorzelach

Mobilna pracownia mammograficzna Lux Med organizuje bezpłatne badania finansowane przez NFZ. Mammobusy staną w Krasnem, Przasnyszu i w Chorzelach.

 

Lux Med zaprasza na bezpłatną mammografię, finansowaną przez NFZ, panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ramach programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

 

Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie oczekiwała na Panie w miejscowości:

  • Krasne –  23 września 2021 w godzinach od 9.00 do 16.00 przy budynku OSP, ul. A. Mickiewicza 20
  • Przasnysz – 24  września 2021 w godzinach od 8.30 do 14.00 przy markecie Biedronka, ul. Leszno 1
  • Chorzele – 28 września 2021 w godzinach od 8.30 do 12.00 przy Ośrodku Upowszechniania Kultury, ul. Ogrodowa 7

Przed badaniem wymagana jest rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie trzeba zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.

Mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat. Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia.

 

Program Profilaktyki Raka Piersi jest prowadzony w Polsce od 2006 roku.  Jego celem jest przebadanie jak największej populacji Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym jej etapie, a tym samym obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej.  Wyniki realizacji Programu są bardzo niepokojące. Odbiegają znacząco od wyników europejskich i odnotowują znaczący spadek odsetka przebadanych Pań, który w marcu 2020 roku wynosił zaledwie 38 % uprawnionych kobiet, a w lipcu 2021 roku spadł do 34 %.  Warto wskazać, że ponad połowa wszystkich badań mammograficznych ma miejsce w pracowniach mobilnych (mammobusach).

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments