Alpaki? Kto to taki? Wyjątkowi goście w przasnyskiej „Jedynce”.

Szkołę Podstawową nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu odwiedzili dziś niecodzienni goście. Na spotkanie z uczniami z niepełnosprawnościami przybyły alpaki, zwane niekiedy żywymi maskotkami. Pomysł zaproszenia alpak do szkoły wyszedł od nauczycieli wspomagających, pracujących w klasach integracyjnych.

Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej i choć kojarzą się z mięciutką wełną, potrafią być też świetnymi… terapeutami. Są spokojne, delikatne i inteligentne, a jednocześnie niezwykle ruchliwe. Trzeba też wiedzieć, że bywają doskonałymi motywatorami w procesach edukacyjnych, terapeutycznych i rehabilitacji, a kontakt z nimi koi nerwy i sprawia, że świat dzieci z niepełnosprawnościami staje się piękniejszy.

 

Każdy z uczniów mógł nakarmić, pogłaskać i przytulić się do przesympatycznego zwierzaka. Rzecz jasna alpaki, które przyjechały do uczniów „Jedynki” są oswojone i specjalnie przygotowane do kontaktu z najmłodszymi i bezgranicznie ufają swojej opiekunce – Natalii Gąsce, która jest terapeutką i członkinią Polskiego Związku Hodowców Alpak.

– Kontakt z alpakami był dla uczniów wielkim przeżyciem, a ich przybycie sprawiło im ogromną radość, dlatego sądzę, że to spotkanie  na długo zapadnie w ich pamięci. Taki kontakt ma właściwości terapeutyczne; aktywizuje dzieci, dlatego będziemy chcieli wnioskować o dofinansowanie i ponownie zaprosić zwierzaki do naszej szkoły. Mam nadzieję, że staną się częstszymi gośćmi w naszej placówce – mówi Edyta Długokęcka, nauczycielka wspomagająca uczniów z niepełnosprawnościami, która była pomysłodawczynią pierwszego spotkania z alpakami.

Zwierzaki do „Jedynki” przyjechały z powiatu ostrołęckiego, a ich pobyt w Przasnyszu był możliwy dzięki wsparciu fundacji „Świetlik”.

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments