Adam Niedzielski: Na chwilę obecną nowych obostrzeń nie będzie

W środę, 5 stycznia odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Udział w niej wzięła także prof. Agnieszka Mastalerz – Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej. Konferencję poprzedziło zebranie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym omówiono sytuację związaną z pandemią.

 

Minister zdrowia podczas trwania konferencji zwrócił uwagę, że obecna liczba zakażeń, jest interpretowana jako anomalia poświąteczna. Dodał, że w okolicach końca stycznia przewidywana jest dominacja omikrona w liczbie zakażeń.

– Przygotowujemy się na uderzenie wariantu omicron. Zakładamy, że kumulacja zakażeń nastąpi w Polsce pod koniec stycznia. Zwiększymy liczbę łóżek dla pacjentów z covidem nawet do 60 tysięcy. Taka sytuacja to jest scenariusz katastroficzny. W tym sensie, że nie mamy możliwości zwiększania infrastruktury, która w sposób odpowiedni zabezpieczałaby możliwość leczenia pozostałych pacjentów – mówi Niedzielski. Zapewnił też, że zostało przygotowane rozwiązanie, które ma wzmocnić opiekę przedszpitalną na wczesnym stadium choroby.

 

 

Minister w czasie konferencji przypomniał o programie PulsoCare, w ramach którego pacjenci otrzymują pulsoksymetry do monitorowania parametrów w domu. Głos zabrała także profesor Agnieszka Mastalerz-Migas. Wspomniała, że zakażenie koronawirusem u większości pacjentów przebiega w sposób łagodny. Po otrzymaniu wyniku pozytywnego testu na koronawirusa powinna odbyć się teleporada, podczas której zostanie dokonana wstępna ocena stanu zdrowia.

– Kiedy coś wzbudza wątpliwości lekarza, pacjent może lub powinien być zaproszony na wizytę osobistą w przychodni. Nawet w trakcie izolacja ma prawo się na nią udać – mówi profesor.

Prof. Mastalerz-Migas zachęcała w swojej wypowiedzi do korzystania z programu, który umożliwia monitorowanie stanu zdrowia w warunkach domowych.

Dziennikarze obecni na konferencji pytali, czy w najbliższym czasie zostaną wprowadzone jakieś obostrzenia. Szef Ministerstwa Zdrowia odpowiedział, że na chwile obecną nie ma takich decyzji.

 

j.b.

 

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kefas
Kefas
11 dni temu

Kiedyś dadzą Nobla za opracowanie innowacyjnej metody leczenia : teleporady! A ten program monitorowania stanu zdrowia za pomocą pulsoksymetru zasługuje co najmniej na wyróżnienie, jako diagnostyka na najwyższym poziomie. Dzięki pomysłom naszych ekspertów, w końcu jesteśmy w czymś najlepsi na świecie: w nadmiarowych zgonach. I za to należy się kolejna nagroda od branży funeralnej.

Yup
Yup
10 dni temu
Reply to  Kefas

Mam nadzieję,że dożyje dnia w którym ta banda sługusów za przekręt że smiercionką pujdzie siedzieć.