Absurd polskiego prawa, przez który miasto Przasnysz może stracić pieniądze.

Jeśli bank upadnie, a jest to scenariusz bardzo realny, miasta stracą pieniądze. Środki samorządowe nie podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który zapewnia odzyskanie środków (do 100 tys. euro) przez przeciętnego Kowalskiego. Samorządy nie mogą na taką pomoc liczyć, więc ponoszą ryzyko niewypłacalności. Uwagę na absurdy polskiego prawa zwrócił prezydent Ciechanowa i apeluje o szybką zmianę przepisów.

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński zaapelował wczoraj do Ministra Finansów o rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem ochrony prawnej dla środków finansowych zgromadzonych na kontach bankowych przez jednostki samorządu terytorialnego. W przypadku niewypłacalności banku, pieniądze na rachunkach i lokaty do równowartości 100 tys. euro objęte są ochroną, ale dotyczy to tylko klientów indywidualnych. Samorządy nie korzystają obecnie z żadnych zabezpieczeń w przypadku niewypłacalności banku, a znane są przypadki, kiedy powodowało to problemy. Napotkał je Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku. Rachunki w nim prowadziło ponad 30 lokalnych samorządów, które stanęły w obliczu utraty gigantycznych pieniędzy.

„Niedopuszczalna i skrajnie niesprawiedliwa jest sytuacja, w której upadający bank doprowadza do utraty olbrzymich funduszy przez samorząd terytorialny” – napisał prezydent Ciechanowa.

Jak tłumaczy włodarz, problemy wynikające z braku ochrony prawnej samorządowych środków miały już w Polsce miejsce: „Dzisiaj konsekwencjami nieodpowiedzialnego zarządzania komercyjną instytucją finansową zostały obciążone samorządy z Podkarpacia, w tym miasto Sanok. Jutro restrukturyzacja lub upadek kolejnego banku może narazić na straty każde inne miasto w Polsce. Potrzebna jest solidarność samorządów i mocna presja na zmiany w prawie. Niestety to nie pierwsza taka sytuacja z problemami banku oddziałującymi na samorząd, a jednak rząd nie wyciąga żadnych wniosków, zachowując bierną postawę. Potrzebne są natychmiastowe zmiany w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym” – napisał we wniosku do Ministra Finansów prezydent Krzysztof Kosiński.

Wniosek prezydenta publikujemy poniżej.

UM_Ciechanow_pismo_Min_Finansow_


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments