75-latek stracił 36 tys. zł i 98 tys. euro. Padł ofiarą oszustów

W okresie od 19 maja do 25 maja 2022 roku za pośrednictwem sieci teleinformatycznej, nieznani sprawcy, wykorzystując dane mieszkańca powiatu makowskiego, dokonali z jego kont wypłat gotówki na pokaźne kwoty. 75-latek zainstalował aplikację Any Desk.

 

– Do Komendy Powiatowej Policji w Makowie Mazowieckim, zgłosił się 75-letni mieszkaniec powiatu makowskiego, który oświadczył, że oszuści wykorzystując jego dane, wykonali z jego kont kilka wypłat gotówki na łączną kwotę: 36 tys. zł oraz 98 tysięcy euro. Policjanci ustalili, że mężczyzna chciał zainwestować w celu zarobienia dodatkowych pieniędzy bez podatku do emerytury. W tym celu wszedł w link i podał swoje dane – informuje mł. asp. Katarzyna Ruszczyńska z KPP Maków Maz.

 

– Po paru minutach z mężczyzną skontaktowała się kobieta, która zapytała czy ten jest zainteresowany zainwestowaniem pieniędzy. Rozmówczyni poleciła pokrzywdzonemu zainstalować aplikację  Any Desk, oraz AnyTrans Review, co ten uczynił. Oszuści uzyskali dostęp  do jego telefonu. Po kilku dniach mężczyzna zorientował się, że mógł paść ofiarą oszustów – dodaje.

Policja ostrzega – oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej by zalogowała się do swojego konta w banku. Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem, to nie zawsze seniorzy, a często osoby około 40 roku życia, które powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych. Pomimo tego oszustom udaje się ich okradać.

 

ren

Sprawdź również
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
karol
karol
1 miesiąc temu

Nie dziwi mnie fakt naiwności seniorów lecz ich majętność.

Gość dnia
Gość dnia
1 miesiąc temu

Chciwość i pazerność góra. Chciał dorobić do emerytury mając tyle kasy. Dobrze mu tak.

roxi
roxi
1 miesiąc temu
Reply to  Gość dnia

dobrze ze karma wraca z podwojna siła

???????
???????
1 miesiąc temu

Miał chleb to mu się bułek zachciało.
Próchno we łbie i nic więcej.

Anna
Anna
1 miesiąc temu

Pazerny 2 razy traci. nie współczuję…

Tomasz
Tomasz
1 miesiąc temu

a ludzie na tonę węgla nie mają…