Związek Miast Polskich apeluje o niekorzystanie z podręcznika „Historia i Teraźniejszość”

Związek Miast Polskich, do którego należy również Miasto Przasnysz wystosował apel do nauczycieli i rodziców o niekorzystanie z podręcznika do nowego przedmiotu w szkole jakim jest Historia i Teraźniejszość autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

 

Historia i Teraźniejszość to zupełnie nowy przedmiot, który od września pojawi się w szkołach ponadpodstawowych. Pomysł wprowadzenia przedmiotu związany był z faktem, że w czasie edukacji ponadpodstawowej brakuje czasu na naukę najnowszych dziejów Polski. Przedmiot „historia” zwykle kończy się na II wojnie światowej i młodzież nie ma szansy zapoznać się z historią powojenną.

O ile pomysł wprowadzenia przedmiotu w ogólnopolskiej debacie przeszedł bez większego echa, tak dopuszczenie pierwszego (i jak dotąd jedynego podręcznika) przygotowanego przez prof. Wojciecha Roszkowskiego wzbudził skrajne emocje… To ze względu na niektóre fragmenty książki.

Wczoraj na stronie Związku Miast Polskich pojawił się apel o niekorzystanie z podręcznika do nauki przedmiotu „Historia i Teraźniejszość” autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Związek zaapelował również do rodziców o niekupowanie tego podręcznika.

 

„Podręcznik ten jest nienaukowy, propagandowy, wykluczający, szerzy niechęć wobec określonych grup społecznych, a nadto jest pełen błędów merytorycznych, logicznych, leksykalnych i składniowych, a także uproszczeń i półprawd. Tytułem przykładu wskazujemy, że we fragmencie dotyczącym zapłodnienia metodą in-vitro autor pisze: „Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju produkcje”. To wprost atak i nawoływanie do nienawiści wobec dzieci poczętych metodą in-vitro. Nie wolno o żadnym dziecku powiedzieć, że jest „wyprodukowane”, każde dziecko zasługuje na miłość i szacunek. Albo, autor krytykuje fakt, że w XXI wieku słowo „Murzyn” jest obelżywe i przekonuje, że ruch Black Lives Matter w istocie cechuje się nienawiścią do białych. W podręczniku można przeczytać również, że Polacy powinni postrzegać nacjonalizm jako „bliski patriotyzmowi, a czasem z nim tożsamy”. Ponadto, książka sugeruje, że rodziny jednopłciowe, tworzone przez osoby o orientacji innej niż heteronormatywna, są nienormalne w znaczeniu patologicznym, co jest sprzeczne z aktualną wiedzą naukową. Autor tym samym wygłasza swoje poglądy, a nie przekazuje wiedzy. Są to poglądy radykalne, ksenofobiczne i wykluczające. Nie zgadzamy się, aby taki przekaz był oficjalnym przekazem państwa polskiego w ramach systemu edukacji publicznej” – czytamy w apelu.

„Szkoła ma przekazywać wiedzę, rozwijać talenty, pokazywać wzorce, uczyć też szacunku do drugiego człowieka. Podręcznik, który jest pełen treści nieprawdziwych, szkalujących grupy ludzi, ma walor głównie propagandowy i indoktrynujący, a nie naukowy. Nie powinien nigdy znaleźć się w rękach uczniów i nauczycieli” – napisano.

 

Związek apeluje, by nauczyciele przedmiotu realizowali podstawę programową w oparciu o materiały własne.

Do sprawy wzbudzającego kontrowersje podręcznika odnosił się sam Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, który stwierdził, że nie ma obowiązku korzystania z książki prof. Roszkowskiego. W ostatnich dniach zapowiedział, że wkrótce zostanie wydana zgoda na dopuszczenie do użytku szkolnego kolejnego podręcznika wydanego przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Na ocenę czeka też kolejna książka pochodząca od wydawnictwa Oświatowiec.

Dziś Ryszard Terlecki z kolei, poinformował, że podręcznik do HiT prof. Roszkowskiego będzie można kupić na poczcie.

 

ren

Sprawdź również
guest
24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazio
Kazio
24 dni temu

Jeżeli Związek Miast Polskich występuje z tak skrajnie nieodpowiedzialną propozycją, to Przasnysz powinien z niego wystąpić.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
24 dni temu
Reply to  Kazio

Czytaj sobie te bzdety przed snem, a polskich uczniów zostaw pisiorku w spokoju, ok?

Kazio
Kazio
24 dni temu

Głupiś, wiadomo , że podręcznik, mimo że raczej jest esejem, ale nie oto chodzi nie podoba się t.zw. postępowcom, postkomuchom i postmarksistom. To właśnie do Ciebie pasuje określenie pożyteczny idiota,który próbuje obrażać internautów bez żadnych logicznych argumentów i nawet nie potrafi odróżnić osób uznających Dekalog podstaw kultury europejskiej od członków PIS, w zasadzie nie warto polemizować, bo wstyd.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
24 dni temu
Reply to  Kazio

To nie polemizuj. Nie mam z tym żadnego problemu. Naprawdę.

A poza tym, to od kiedy podręcznik może być esejem? To chyba inna półka w księgarni.

Neron
Neron
24 dni temu

Nie produkuj się. I tak nie dostaniecie dzieci w swoje ręce skrytopedofilu z lgbtp

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
23 dni temu
Reply to  Neron

Największy problem z pedofilią mają faceci w czarnych sukienkach, pisowski prawaku.

Wróbel
Wróbel
24 dni temu

A związek świń apeluje o niekorzystanie z rad miast polskich

Mieszkaniec
Mieszkaniec
24 dni temu
Reply to  Wróbel

Związek miast poparł by pewnie podręcznik napisany przez drag queen .wtedy by nie było poruszenia. Wtedy by zachwalali

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
24 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

Sam odpowiadasz na swoje komentarze? Ciekawe.
Czytałem najciekawsze fragmenty z tego „podręcznika”. To się nawet do podtarcia tyłka nie nadaje. Autor może sobie głosić swoje tezy, nie mam z tym problemu. Ale nie w oficjalnym podręczniku dla młodzieży.

Tolek Banan
Tolek Banan
24 dni temu

Przeczytaj całość, a nie fragmenty

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
24 dni temu
Reply to  Tolek Banan

Szkoda mi życia na takie rozrywki, naprawdę.
Ale te wybrane rodzynki naprawdę wystarczą, żeby sobie zdanie wyrobić na temat tego ” dzieła”.

JanJakubJankubowicz
JanJakubJankubowicz
24 dni temu

Kłamiesz. Nie czytałeś nawet fragmentów, chyba że te prezentowane w tv. Powiedz proszę peselowski kłamczuszku, które to fragmenty tak cię zezłościły? Nie miałeś tego podręcznika w ręku.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
24 dni temu

Oczywiście że nie miałem tego czegoś w ręku. Ja nie siedzę na zasiłku tylko pracuję, a zarobione ciężko pieniądze wydaje w dużo mądrzejszy sposób. Mój ulubiony cytat: „Pojęcie „pożyteczny idiota” trzeba koniecznie zapamiętać, bowiem takich osobników nie brakuje i dziś.” Super prawdziwy, tylko czy najlepszym miejscem dla niego jest książka dla młodzieży? No i oczywiście coś o dzielnym Jarosławie się znalazło: „Wśród działaczy opozycyjnych zaczynał umacniać się „realistyczny” nurt, że z „Ruskimi” trzeba się dogadać, że nie należy domagać się pełnej suwerenności, bo to jest nierealne, ale wymóc na komunistach pakiet większych swobód. Ten nurt tworzyli m.in. Jacek Kuroń czy… Czytaj więcej »

JanJakubJankubowicz
JanJakubJankubowicz
24 dni temu

Tak myślałem, że na szybko szukasz w internecie cytatów, którymi mógłbyś się posłużyć. Co potwierdza, że jesteś kłamczuchem.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
24 dni temu

Czytałem te cytaty już dawno. Dlaczego nazywasz mnie klamczuchem? Czy gdzieś napisałem, że przeczytałem całość?

By to ch..
By to ch..
24 dni temu
Reply to  Wróbel

Prezio związku czy co !?

Anna
Anna
24 dni temu

Jak dla mnie jest to kolejna 'gów..o burza’ majaca na celu odciagniecie Polaków od problemów życiowych jak fakt że w zimę zabraknie nam węgla, gazu i prądu. Zauważyliście ze tematy: 'aborcja’, 'lgbt’, 'antysemityzm’ pojawiają sie ZAWSZE gdy władza próbuje coś przykryć? My Naród będziemy się żreć i obrzucać błotem a potem płakać i to nie zależnie czy jesteśmy biali, czarni, hetero, bezdzietni….

Amator
Amator
24 dni temu
Reply to  Anna

To, że będziemy marznąć i zamarzać to jedno. Ale przećwiczone już z covidem i tysiące dodatkowych zgonów nie robią na ludziach wrażenia. Nie ma problemu więc nikt nie jest za niego odpowiedzialny. A to, że się indoktrynuje i wypacza głowy dzieciom to co innego. Niech sobie ta książka będzie w księgarni na półce z fantastyką polityczną pod tytułem „jak spierdzielić dziecku życie” ale nie w szkole. A tych co nie potrafią nawet uprawiać polityki ciepłej wody w kranie na wysypisko historii.

Last edited 24 dni temu by Amator
Dzikowski
Dzikowski
24 dni temu
Reply to  Amator

ale bełkot. czyli lepiej niech 90% dzieci umrze w zimę z zimna… ale ważniejsza negacja książki dotycząca pewnie z 0,001 promila nowo urodzonych. i pytanie, kiedy, kto i gdzie musi podawać info że jest z in vitro? nigdzie. tworzenie tematu zastępczego aby lewactwo mogło świecić tryumf 'nauki powszechnej’ – lewackiej w założeniu, według jedynego SWOJEGO wzorca (każdy wolnomyśliciel to wróg).

Amator
Amator
24 dni temu
Reply to  Dzikowski

Dlaczego wszystko musi być zero jedynkowe, czarno białe i jednowymiarowe? Można zająć się jednym i drugim problemem. Przy czym na zajmowanie się opałem to już musztarda po obiedzie. Nie ma szans żeby gdzieś zakupić i dowieźć do zimy.

Antoni
Antoni
24 dni temu
Reply to  Anna

tak to jest kolejno 'gwnoburza” tymczasem

„Szczepionki robią robotę. 74 uczestników maratonu trafiło z atakiem serca do szpitala, dwóch nie żyje. Kilku pod respiratorem dogorywa…

ht tps ://ww w.news24.com/sport/othersport/athletics/second-death-confirmation-rocks-2022-comrades-two-deaths-is-two-too-many-20220829″

Makary
Makary
24 dni temu

Ale wiecie że normalność homo została przegłosowana? Nie ma w tym nic naukowego, po prostu przegłosowana.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
24 dni temu
Reply to  Makary

Tylko jak tu panie zdefiniować normalność?

Magdalena
Magdalena
24 dni temu

W szkole powinna być kształtowana umiejętność samodzielnego myślenia.