ZUS: Zadbaj o to, by nie powstała niedopłata podatku

Do 31 grudnia osoby, które otrzymują równocześnie emeryturę z ZUS i KRUS, czy też osoby samotnie wychowujące małoletnie dziecko, które osiągają dochody z pracy i z renty rodzinnej, powinny złożyć wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek przy emeryturze czy rencie. Jest to niezbędne, by w rozliczeniu podatku za 2022 rok nie powstała niedopłata podatku w kwocie do 5100 zł.

 

Każdy organ rentowy, w tym ZUS, z urzędu obniża zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę zmniejszenia. Podatnikowi przysługuje 12 takich ulg w roku, czyli po 425 zł miesięcznie, maksymalnie 5100 zł za 12 miesięcy. W sytuacji, gdy senior pobiera jednocześnie emeryturę z ZUS i innego organu rentowego np. KRUS i nie złoży w jednej z instytucji wniosku o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek, to przy rozliczeniu rocznym powstanie niedopłata podatku. Wyniesie nawet 5100 zł i trzeba będzie zwrócić ją do Urzędu Skarbowego.

 

Aby tego uniknąć warto złożyć w jednej z instytucji, w tym przypadku ZUS (druk EPD-18), albo KRUS, wniosek o niestosowanie kwoty zmniejszającej podatek. Wówczas przy jednym ze świadczeń nie będzie stosowana ulga. Spowoduje to obniżenie świadczenia o 425 zł, ale nie trzeba będzie później jednorazowo zwracać większych pieniędzy do Urzędu Skarbowego.

Analogiczna sytuacja dotyczy osoby samotnie wychowującej dziecko, która ma dochody z pracy i dochody z renty rodzinnej na małoletnie dziecko. Aby nie powstała niedopłata podatku taka osoba powinna poinformować pracodawcę o dochodach z ZUS. Może też poinformować swój oddział ZUS, aby nie stosował kwoty zmniejszenia przy zaliczce od renty dziecka.

 

Źródło Piotr Olewiński
Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments