Żołnierze 2. ORel Przasnysz uczcili pamięć por. Nowowiejskiego

9 marca 2021 roku na terenie kompleksów leśnych w miejscowości Stara Wieś – Góry Dębowe odbyły się mistrzostwa 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu w biegach przełajowych.

 

Miejsce zawodów nie było przypadkowe. To tutaj znajduje się pomnik upamiętniający działalność na ziemiach przasnyskich żołnierza Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i Ruchu Oporu Armii Krajowej – por. Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego ps. „Jeż”. Zawody były sposobem, w jaki żołnierze Ośrodka postanowili oddać należną cześć bohaterowi wydarzeń grudnia 1946 roku.

 

W zawodach udział wzięło aż 62 żołnierzy, którzy ze względu na panujące warunki epidemiczne wystartowali łącznie w 6 biegach na dystansach od 3 do 8 km. Najlepszym zawodnikom oraz drużynom dowódca 2. Ośrodka Radioelektronicznego płk dypl. Bogusław Postek wręczył puchary, medale oraz pamiątkowe dyplomy.

-Miejsce i sposób w jaki oddajemy cześć por. Nowowiejskiemu ps. Jeż jest bezapelacyjnie świetną inicjatywą. Niedawno, bo 1 marca obchodziliśmy Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych, kiedy to porządkując miejsce wokół obelisku powstał w naszych głowach ten pomysł. Organizacja biegu śladami działalności naszego lokalnego bohatera jest dla nas przede wszystkim cenną lekcją historii, zarówno o brawurowych akcjach przeciwko niemieckiemu i sowieckiemu najeźdźcy, jak i obronie lokalnej społeczności represjonowanej przez komunistów. Serdecznie dziękuję za zaangażowanie i zarazem gratuluję zawodnikom osiągniętych wyników. Cieszy mnie fakt, że rywalizacja odbyła się w duchu fair play. Wasze sukcesy świadczą o tym, jak ważną rolę w służbie wojskowej odgrywa również wysoki poziom sprawności fizycznej. Promowanie aktywności, a także zdrowego stylu życia za pomocą takich inicjatyw ma w dobie pandemii szczególny wymiar. Sport pomaga nam utrzymywać sprawność niezbędną do wykonywania obowiązków na stanowiskach służbowych. Pozwala również przełamywać własne bariery i ograniczenia. Życzę Wam niesłabnącego zaangażowania w dążeniu do realizacji wyznaczonych celów – podsumował zawody płk dypl. Bogusław Postek.

 

 

Źródło 2ORel
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments