Żegnajcie Stasiu i Nel, żegnajcie Romeo i Julio – Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało zmiany podstawy programowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło prekonsultacje zmiany podstawy programowej kształcenia ogólnego. Zachęca do przesyłania uwag i opinii.

 

Prekonsultacje zmian w podstawie programowej potrwają do 19 lutego 2024 r. Do tego momentu eksperci, nauczyciele, rodzice, uczniowie mogą zgłaszać swoje uwagi, wypełniając stosowny formularz.

„Celem zmian podstawy programowej jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania, co przy pozostawieniu aktualnego wymiaru godzin nauczania umożliwi nauczycielom i uczniom spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację treści, czego skutkiem będzie bardziej efektywne kształcenie” – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zmiany obejmują następujące przedmioty:

  • Szkoła podstawowa (klasa IV–VIII) – język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka.
  • Liceum ogólnokształcące, Technikum – język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i teraźniejszość, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki.
  • Branżowa szkoła I stopnia – język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka.
  • Branżowa szkoła II stopnia – język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, matematyka, informatyka.

„Ze względu na planowaną w przyszłości kompleksową reformę programową proponowane obecnie zmiany polegają wyłącznie na ograniczeniu zakresu wymagań określonych w podstawie programowej z 2017 i 2018 r., tak aby od 1 września 2024 r. mogły objąć wszystkich uczniów począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, aż do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów (lo, tech., bs I i bs II) oraz nie skutkowały koniecznością wymiany podręczników szkolnych”- czytamy.

Udostępnione dokumenty zawierają wszystkie wymagania określone w podstawie z 2017 i 2018 r., w których proponowane zmiany zostały oznaczone:

  • przekreśleniem i kolorem czerwonym – treści nauczania, które eksperci proponują wykreślić z obecnie obowiązującej podstawy programowej,
  • kolorem fioletowym – inne zmiany o charakterze porządkującym lub redakcyjnym, które eksperci proponują wprowadzić w obecnie obowiązującej podstawie programowej,
  • w przypadku przedmiotów: język łaciński , język łaciński i kultura antyczna, historia oraz wiedza o społeczeństwie zmiany wprowadzone są z użyciem trybu śledź zmiany.

I tak: z biologii wyrzucono większość zagadnień dotyczących gatunków rzadkich i egzotycznych; z języka polskiego wyrzucono część lektur m.in. Katarynkę, Konrada Wallenroda, Romeo i Julię, lektury takie jak Pan Tadeusz, Chłopi czy W pustyni i w puszczy pozostaną tylko we fragmentach, zniknęły dzieła napisane przez Jana Pawła II, pojawiła się za to Olga Tokarczuk.

Chemia: ogół tematów i zagadnień podobny, usunięto część tzw. pamięciówki do opanowania; niewielkie zmiany czekają też fizykę – ograniczono niektóre wymagania szczegółowe; w informatyce znajdziemy mniej tematów o historii komputerów, więcej o nowej technologii.

Obniżono o pół stopnia poziom biegłości językowej z języka nowożytnego.

Spore zmiany czekają geografię i historię – w tym ostatnim zmniejszono szczegółowość niektórych wydarzeń, sporo poskracano w najstarszej historii, ale zmian nie brakuje także w historii najnowszej, część z nich budzi spore kontrowersje.

Z matematyki w klasach IV – VI zespół przeformułował zagadnienia dotyczące operacji na ułamkach dziesiętnych, co ma prowadzić do zmniejszenia obłożenia uczniów ćwiczeniami rachunkowymi, które „są zbędne w dobie użycia kalkulatorów”. W szkole ponadpodstawowej dokonano przede wszystkim rewizji zapisów w związku z niejasnościami interpretacyjnymi.

Z dokumentami można zapoznać się na stronie www.gov.pl/web/edukacja

Nowa, zawężona podstawa programowa będzie obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową. Całościowa, nowa podstawa programowa wejdzie w życie 2 lata później – od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leks lutor
Leks lutor
2 miesięcy temu

Język kaszubski to ukłon w stronę Tuska ma się rozumieć?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Leks lutor

Ależ oczywiście. Ukłonem w stronę Macierewicza i Kaczyńskiego byłby rosyjski. Przecież to ruska agentura…

AnonimowoGrzeslaw
AnonimowoGrzeslaw
2 miesięcy temu

Bzdury opowiadasz🙉

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu

Poczytaj sobie książki o przeszłości Macierewicza. O jego związkach z ruską agenturą. Antek niegdy nie pozwał autora tych książek. Ciekawe, co?

Antek
Antek
2 miesięcy temu

I książkę Kaczyńskiego p.t. „Porozumienie Przeciw Monowładzy” w której pisze jak spotykał się na przełomie lat 80/90tych z głównym ruskim szpionem w polsce przez kilkanaście miesiecy u tego szpiona w domu.

Adrian
Adrian
2 miesięcy temu

Czy ktoś się zajmie tym psychopatą? Ja się boję, że taki ktoś chodzi po ulicach Przasnysza. Do przesady. Tego gościa czas zamknąć. Wszystkie objawy psychopatyczne objawia. I to od długiego czasu. Halo Przasnyska Policja. Wszystko się da ustalić.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Adrian

Przestań się chłopie mazać. Nie masz 12 lat.

J_tridcacOdin
J_tridcacOdin
2 miesięcy temu
Reply to  Adrian

zwykly pospolity ruski trol oddelegowany na przasnysklie forum. Swoja ilosc musi napisac zeby z kopiejek starczylo
na samogon. A jak nie to wali denaturat.

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu

Maszka pozdrów Saszkę.Jutro wypoleruj moskwicza i odmaluj wychodek.
Nara kacapie.

J_tridcacOdin
J_tridcacOdin
2 miesięcy temu
Reply to  Piotr

jaki Maszka, jaki Saszka? Stiopa , ruski trol oddelegowany na przasnyskie foprum. Reszta sie zgadza. „Zgodnie za Ludmila Sawczuk, 34-letnia dziennikarka ktora pracowala na Sawuszkina 55 w Petersburgu (nowa siedziba)kgb-owskie „Kremlowskie trolle” jak przodownicy pracy. Musza wyrobic norme, 160 postów w 12 godzinPo prostu powtarzaja to, co im powiedziano – mówi Sawczuk. Dodaje, ze wiekszosc z nich to mlodzi ludzie, skuszeni wzglednie wysoka placa, wynoszaca 40-50 tys. rubli miesiecznie (800-1000 USD). W wydziale, w którym pracowala, kazdego obowiazywalo napisanie 160 postów na 12-godzinnej zmianie.. ps. nie sadze ze Stiopa jest POzytecznym idiota.. Za duzo dyscypliny i ilosci jego wpisow na… Czytaj więcej »

J_tridcacOdin
J_tridcacOdin
2 miesięcy temu

Stiopa dzisiaj za duzo denaturatu namieszales.
I nie powinienes siadac do klawiatury.
Naczalstwo powinno patrzec ze chlejesz za duzo.

Elżbieta
Elżbieta
2 miesięcy temu

Jest takie powiedzenie, które trafnie twoje wypociny określa, a mianowicie: „Każdy sądzi po sobie”. Można też nazwać to zaburzenie paranoiczne – projekcją.

J_tridcacOdin
J_tridcacOdin
2 miesięcy temu

Stiopa,, dla was ruskich troli to cala Polska, wsie to byli obywatele caratu z XIX wieku
z mozliwoscia ubiegania sie o ruskie obywatelstwo.
Nic nowego rebiata.

Elżbieta
Elżbieta
2 miesięcy temu
Reply to  Leks lutor

Barbara Nowacka zaproponowała wykreślenie z listy lektur obowiązkowych następujących utworów: • biblijnej przypowieści o siewcy; • „Powrotu taty” Adama Mickiewicza; • „Katarynki” Bolesława Prusa; • pieśni patriotycznych; • wybranych wierszy Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza; • „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego; • „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza; • „Żony modnej” Ignacego Krasickiego; • „Śmierci Pułkownika” Adama Mickiewicza; • „Reduty Ordona” Adama Mickiewicza; • całości „Pana Tadeusza” Mickiewicza; • wybranych utworów Jana Lechonia, Jarosława Marka Rymkiewicza, Mariana Hemara oraz Cypriana Kamila Norwida; • „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska; • „biblijnej „Pieśni nad pieśniami” • „Legendy o św. Aleksym” • „Romeo i Julii” Szekspira;… Czytaj więcej »

Miras
Miras
2 miesięcy temu
Reply to  Elżbieta

A dlaczego- Donosy Bolka,są nie uwzględnione?

ola
ola
2 miesięcy temu
Reply to  Elżbieta

No ich nie czytala i może teraz by wypadalo je znać, a tak lepiej wykreślić.

Mietek
Mietek
2 miesięcy temu

Staś i Nel to małe Miki. Z podręcznika historii znika „rzeź wołyńska” dokonana rękami nacjonalistów ukraińskich. A matematyka? Bo jest kalkulator? Bo robol ma pracowac a nie filozofować?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Mietek

Nie wiem czy zauważyłeś, ale dziś każdy dzieciak nosi encyklopedię w kieszeni. Więc chyba system edukacji powinien się trochę zmienić, prawda?

Roman50
Roman50
2 miesięcy temu

Dużo gorsza od braku edukacji jest ciemnota oświecona.
Człowiek prosty,często pełen pokory,rozumie że może czegoś nie wiedzieć.
Natomiast wykształcony idiota (jest tu taki jeden fałszywy mądrala) jest bezgranicznie przekonany o swojej mądrości intelektualnej mimo tego, że jest idiotą.