W gminie Przasnysz znaleziono ludzkie szczątki.

W okolicy Osówca Kmiecego w gminie Przasnysz jeden z mieszkańców dokonał niecodziennego odkrycia. Ziemia na jednym z pół uprawnych skrywała ludzkie szczątki; oczom rolnika ukazała się m.in. ludzka czaszka. O znalezisku została poinformowana policja oraz prokuratura.

 

Sprawa została przekazana na policję, która standardowo powiadomiła prokuraturę, a na miejsce udali się zarówno policyjni śledczy, jak i przedstawiciel Prokuratury Rejonowej w Przasnyszu, która w tego typu sprawach podejmuje standardowe czynności. W tym przypadku zostały one zainicjowane na początku maja br.

Zgodnie z procedurą, jaka ma miejsce w przypadku znalezienia zwłok, prokurator udał się na miejsce zdarzenia, zabezpieczył szczątki i dokonał szczegółowych oględzin. Ujawniono ludzką czaszkę oraz fragmenty kości – poinformował naszą redakcję Prokurator Rejonowy Artur Folga.

Oględziny mają na celu ustalenie okresu, z którego mogą pochodzić szczątki oraz na stwierdzeniu, czy noszą one ślady obrażeń. W przypadku kości można m.in. stwierdzić ślady po kuli lub głębokie rany zadane nożem.

Na szczątkach z Osówca obrażeń nie stwierdzono, dodatkowo ze względu na ich wiek sprawa nie stała się przedmiotem prokuratorskiego śledztwa. Ustalono, że są to szczątki stare, pochodzące przypuszczalnie z okresu I wojny światowej – przyznaje Artur Folga.

Prokuratura przypuszcza, że czaszka oraz kości pochodzą z okresu, kiedy powiat przasnyski był teatrem intensywnych działań wojennych, które pochłonęły wiele istnień ludzkich; nie wszystkie ofiary doczekały się pochówku na cmentarzach.

Zgodnie z ustawą o chowaniu zmarłych prokuratura zawiadomiła gminę Przasnysz, która dokona godnego pochowania szczątków. W sytuacji, gdy zmarły nie ma rodziny, jest osobą nieznaną lub nie ma kto zająć się organizacją pochówku, koszty pogrzebu ponosi gmina, a jego organizacją zajmuje się opieka społeczna.

Jak dowiedzieliśmy się od kierowniczki Gminnego Ośrodka Opieki Społecznej w Przasnyszu Elżbiety Urban, zlecono już dokonanie pochówku, a doczesne szczątki nieznanego z imienia i nazwiska człowieka spoczną w najbliższych dniach na cmentarzu komunalnym w Karwaczu.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzesiek
Grzesiek
3 lat temu

Pewnie ofiara tych ktorzy teraz protestuja przed sadami domagając sie wolnych sadow i demokracji

booster
booster
3 lat temu
Reply to  Grzesiek

i przez nich zbeszczeszczona

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Grzesiek

A może ofiarą prokuratora Piotrowicza?
Twój prezydent dziś błysnął po raz kolejny. Wygarnął, ze w Sądzie Najwyższym to komuchy siedziały. Biedak zapomniał jednak, że książkowego komucha nominował na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jakiż to świat jest przewrotny…

Janek
Janek
3 lat temu

Nie wiedzialem, ze powiat przsnyski byl TEATREM intensywnych działań wojennych.
P. JABŁOŃSKA, SKĄD TAKA WIEDZA

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Janek

Skąd ta wiedza? Pewnie ze szkoly. Jeśli chodziłeś na wagary, zawsze można nadrobić zaległości. Może w Muzeum pomogą?

Mati
Mati
3 lat temu
Reply to  Janek

Sprawdź, Janku co to jest teatr działań wojennych. Wikipedia albo wujek Google podpowie natychmiast. Tu nie dość, że na odpowiedź trzeba poczekać, to jeszcze można wyjść na idiotę 🙂

Janek
Janek
3 lat temu
Reply to  Mati

Kulturą nie pochwalisz się

Adam
Adam
3 lat temu
Reply to  Janek

Człowieku chyba nie jesteś z okolic Przasnysza,doksztalc się trochę i poczytaj o bitwie pod przasnyszem w 1915 r,kiedy to w tych okolicach przechodził front,polecam wy teczkę do grobu nieznanego żołnierza w Warszawie i oszukanie pola bitwy upamiętniającej przasnyszu

Archeolog
Archeolog
3 lat temu

Jeśli chcecie robić to fachowo to na takie akcje zacznijcie brać archeologa. On z łatwością wam wydatuje szczątki ludzkie i określi przybliżony wiek oraz płeć. Uczą tego na antropologii fizycznej