W 2023 roku linią kolejową Chorzele – Ostrołęka pojadą pierwsze pociągi. Co najmniej 5 par

Już w 2023 roku linią kolejową Chorzele – Ostrołęka pojadą pierwsze pociągi. Co dalej z połączeniem?

 

Prace na linii kolejowej Ostrołęka – Chorzele są kontynuowane. Reaktywowana po 22 latach trasa poprawi warunki komunikacji i zwiększy potencjał gospodarczy i atrakcyjność regionu. Już w przyszłym roku na linii pojawić się mają pierwsze pociągi. Co dalej z linią? Czy jest szansa na połączenie Chorzel z województwem warmińsko – mazurskim?

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję wartą ok. 347 mln złotych. Gotowe są już perony w Ostrołęce, Parciakach i Raszujce. Na pozostałych stacjach i przystankach – praca wciąż wre. Zakończenie prac pomiędzy Ostrołęką, a Chorzelami zaplanowano na połowę 2023 roku. Wówczas konstruowany będzie również rozkład jazdy. Zwróciliśmy się do PKP PLK z pytaniem o to, ile pociągów będzie kursowało na tej trasie.

 

– Prace na linii Ostrołęka – Chorzele prowadzone są na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, który jest organizatorem przejazdów pasażerskich. Organizator przejazdów zadeklarował kursowanie co najmniej 5 par pociągów Kolei Mazowieckich. Ponadto na zmodernizowanej linii prowadzony będzie również ruch pociągów towarowych. Konstruowanie rozkładu jazdy 2023/2024 będzie odbywało się w kolejnym roku kalendarzowym. W styczniu 2023 r. PLK spodziewają się zapytań od przewoźników o możliwość udostępnienia trasy Ostrołęka – Chorzele – mówi nam Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Na razie kurs pociągów z Ostrołęki zakończy się w Chorzelach. Nie zamyka to jednak ostatecznie planów wobec linii.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. analizują możliwości inwestycji z Chorzel do Szczytna przez Wielbark – dodaje nasz rozmówca.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 dni temu

Fajnie. Zobaczymy tylko, jak długo się to połączenie utrzyma. Bo na pewno grube dotacje będą niezbędne.

Ona
Ona
8 dni temu

Właśnie czy to się utrzyma poprzedni starostą starał się o kolej rozpoczął inwestycję i odszedł

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 dni temu
Reply to  Ona

Nie odszedł, tylko go odeszli;-)

Ona
Ona
8 dni temu

Odszedł bo nie miał siły przebicia ,ludzie mieli dość takich rządów

Kaziu
Kaziu
8 dni temu

Perspektywy rentowności przejazdów pasażerskich są zerowe!!! Zwrot inwestycji – mniej niż zero! Gdyby były elektryki przynajmniej byłoby dobre dla środowiska.

ANDRZEJ
ANDRZEJ
8 dni temu
Reply to  Kaziu

Pasażerskie przewozy w większości są deficytowe ale gdyby ta linię przedłużyć do Wielbarka (dalej zdaje się ,że jest zrobiona ) to pojawia się możliwość transportów towarowych a w tym także z zakładów powstających na strefie w Chorzelach. Sensowne wydaje się przywrócenie przewozów materiałów masowych (węgiel, nawozy ,pasze ,zboża , stal, drewno itp ) koleją zamiast transportu drogowego .Przy okazji kłania się ekologia ,oszczędność na remontach dróg, oszczędność paliwa etc. Cały ten remont czy budowa linii ma sens dopiero właśnie po połączeniu jej z Olsztynem . Dobrze byłoby pamiętać ,że „za komuny ” można było dojechać nie tylko do Warszawy czy… Czytaj więcej »

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 dni temu
Reply to  ANDRZEJ

No ale nie puścisz po jednym torze pociągów osobowych i towarowych…

Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 dni temu

Szynobusy pewnie będą jezdziły

Joachim
Joachim
8 dni temu

Chorzele centrum świata 😉
btw. co jest nie tak z obwodnicą?

Paweł
Paweł
8 dni temu
Reply to  Joachim

Przasnyski starosta jej nie dokończył ale uparcie twierdzi że obwodnica jest gotowa chociaż każdy widzi że tak nie jest może poza jego wyborcami którzy uwierzą w każdą bzdurę którą powie.

Ona
Ona
8 dni temu
Reply to  Paweł

Poprzednik był wiarygodny do bólu,teraz poznaje ludzi ,bo wcześniej było inaczej i wiem co piszę, bo przeszło 20 lat go znałam

Krzych
Krzych
7 dni temu
Reply to  Ona

Poznaj najpierw dam siebie