Tańsze OC dla młodego kierowcy w Przasnyszu? To możliwe!

Można dyskutować, czy wiek biologiczny ma w życiu znaczenie, ale akurat w kwestii ubezpieczeń Twój numer PESEL determinuje wiele spraw, na czele z wysokością składki OC. Co do zasady młodzi kierowcy, przed ukończeniem ok. 26. – 30. roku życia, muszą liczyć się z wysoką składką, która jest obowiązkowa dla każdego właściciela pojazdu. Czy jako młody kierowca z Przasnysza możesz poprawić swoją sytuację? Na szczęście tak!

 

Drogie OC dla młodych

Tak w Przasnyszu, jak i pozostałych miastach oraz mniejszych miejscowościach Polski młodzi kierowcy bywają realnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Zajrzyjmy do raportu Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji z dokładnymi statystykami wypadków z 2020 roku.

Wynika z niego, że z winy kierowców w 2020 roku doszło do 20999 wypadków (89,2% ogółu). Do najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych należało nieustąpienie pierwszeństwa oraz niedostosowanie prędkości do warunków. Aż 3774 wypadków spowodowali kierowcy w wieku 18-24 lat. Ta grupa wyróżnia się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10000 osób w populacji.

Ubezpieczyciele nie ufają młodym kierowcom, bo wiedzą, ilu wypadków są sprawcami (a przecież na drogach dochodzi jeszcze do wielu kolizji, w wyniku których też powstają szkody do pokrycia z OC). W efekcie bycie młodym właścicielem pojazdu jest problematyczne, bo z uwagi na metrykę na starcie jest się obciążanym bardzo wysokimi składkami. Wieku nie oszukasz, ale co możesz zrobić, aby u swojego ubezpieczyciela w Tychach płacić mniej? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych i sprawdzonych rad.

 

1. Wybór odpowiedniego pojazdu

Dopiero przygotowujesz się do zakupu swojego pierwszego lub kolejnego auta? Przemyśl ten wybór! Ubezpieczyciele oferują niższe składki na pojazdy, które według statystyk i parametrów są uważane za potencjalnie bezpieczniejsze, mniej wypadkowe. Mówiąc krótko: młody kierowca ze sportowym autem, wyposażonym w duży silnik, może bić rekordy drogiego OC. Co innego ten sam młody człowiek, który postawi na bezpieczny, miejski samochód z mniejszym silnikiem.

 

2. Zniżki za bezszkodową jazdę

Na bycie kierowcą warto patrzyć w szerszej perspektywie. Ubezpieczenie płacisz dziś, będziesz płacić jutro i tak zapewne przez wiele, wiele lat. Dlatego od pierwszego dnia za kierownicą postaw na bezpieczną jazdę. To nie tylko odpowiedzialne, ale i opłacalne. Towarzystwa premiują bezszkodową jazdę za każdy rok bez spowodowania kolizji czy wypadku kolejnymi zniżkami. Łącznie Twoje OC po kilku latach może być niższe o 60% tylko z racji bezpiecznego kierowania pojazdem.

 

3. Rejestracja pojazdu z doświadczonym kierowcą

Część Twoich znajomych z Przasnysza już to zrobiło. Sposób od lat jest ten sam – młody kierowca rejestruje pojazd wespół z kimś bliskim, np. ojcem, matką, starszym rodzeństwem czy dziadkami. Chodzi o to, żeby ten drugi właściciel miał wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę i korzystne OC, z czego i Ty możesz skorzystać, żeby płacić mniej.

 

4. Porównanie OC

Co jeszcze możesz zrobić? W ramach swoistego podsumowania przypomnijmy o najlepszej praktyce. Porównuj oferty! Skorzystaj z kalkulatorów online lub pomocy agentów, aby zestawić ze sobą propozycje ubezpieczycieli. W ten sposób można natrafić na polisę tańszą nawet o kilkaset zł. Przeczytaj też artykuł na linkowej stronie, gdzie dowiesz się, dowiesz się, jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC, które wygasa, aby po wykupieniu nowego nie opłacać jednocześnie dwóch składek.

 

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments