Szpital w Ostrołęce ma robota da Vinci. Wykonano już pierwsze operacje

W Ostrołęce wykonano pierwszy zabieg urologiczny za pomocą robota chirurgicznego Da Vinci. „Większa precyzja zabiegu i krótszy czas pobytu w szpitalu”.

 

– 5 marca 2024 r. w Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce wykonane zostały dwie pierwsze operacje z użyciem systemu robotycznego Da Vinci. Następnego dni wykonano trzy zabiegi, a na 7 marca zaplanowano kolejne dwa. Wszystkie operacje (radykalna prostatektomia) zostały wykonane u chorych z rakiem gruczołu krokowego ograniczonym do narządu – informuje ostrołęcki szpital.

Wydarzenie te odbyło się w 45-lecie rozpoczęcia działalności Oddziału Urologii w Ostrołęce. Oddział został powołany 1 marca 1979 r., a swoją działalność rozpoczął właśnie 5 marca 1979 r. – Planujemy wykonywanie operacji z użyciem robota także w innych chorobach onkologicznych – radykalne usunięcie nerki, usunięcie guza nerki z pozostawieniem nerki, czy usunięcie nerki z całym moczowodem. Dotychczas operacje te wykonywaliśmy z dostępu klasycznego lub laparoskopowo – przekazuje placówka.

Zabiegi operacyjne z wykorzystaniem robota da Vinci znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny – urologii, chirurgii, ginekologii, kardiologii i laryngologii. Roboty medyczne stosowane są z powodzeniem na całym świecie – szacuje się, że w 2017 roku prowadzono łącznie blisko 900 tys. operacji z udziałem systemu da Vinci. Najwięcej urządzeń znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych, a w Europie – we Francji.

Główną zaletą robota da Vinci w leczeniu nowotworów jest jego wysoka precyzja oraz ograniczenie działań niepożądanych podczas zabiegu. Największa wada to wysoki koszt procedury. Decyzją Minister Zdrowia, od 1 kwietnia 2022 roku chorzy z rakiem prostaty mają zagwarantowane darmowe i refundowane leczenie z użyciem robota da Vinci w ramach NFZ. Leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotycznego zostało dodane do katalogu świadczeń gwarantowanych finansowanych ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Od 1 sierpnia 2023 roku Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie chirurgiczne z wykorzystaniem robota nowotworu błony śluzowej macicy oraz raka jelita grubego. Lista ośrodków wykonujących refundowane zabiegi z wykorzystaniem robota dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments