System radiolokacji pasywnej w Przasnyszu. To projekt Politechniki

Podczas ostatniej sesji radni powiatu przasnyskiego wyrazili zgodę na użyczenie części dachu szpitala przy ul. Sadowej dwóm podmiotom. Wojewoda chce umieścić na dachu antenę do obsługi ratownictwa medycznego, Politechnika Warszawska ustawi tam maszt z zestawem anten na potrzeby systemu radiolokacji pasywnej.

 

Częścią unijnego projektu o wartości 33 mln złotych realizowanego przez Politechnikę Warszawską jest m.in. uruchomienie monitorowania przestrzeni powietrznej na obecność dronów za pomocą radarów pasywnych. Na terenie Przasnysza zostaną rozmieszczone cztery radary, które powstaną w ciągu roku. Prócz dachu  szpitala radary mają stanąć  na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, internatu przy Zespole Szkół Powiatowych oraz na lotnisku w Sierakowie.

 

6 kwietnia br. Rada Powiatu przasnyskiego jednogłośnie wyraziła zgodę Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu na użyczenie na okres 5 lat części powierzchni dachowej szpitala w celu zamontowania masztu z zestawem anten na potrzeby systemu radiolokacji pasywnej do nadzoru przestrzeni powietrznej. W tej chwili na terenie lotniska powstaje dwukondygnacyjny budynek laboratorium z warsztatami, które posłużą realizacji prowadzonych przez Politechnikę badań naukowych i prac rozwojowych z zakresu m.in. systemów bezzałogowych, lotnictwa, nowoczesnych technologii materiałowych, energetyki oraz monitoringu przestrzeni powietrznej.

Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej PW zwrócił się do dyrekcji szpitala w Przasnyszu z prośbą o możliwość zainstalowania masztu z zestawem anten na potrzeby systemu radiolokacji pasywnej do nadzoru przestrzeni powietrznej. Anteny będą zainstalowane na maszcie przytwierdzonym do dachu szpitala.

– Użyczenie nie stanowić będzie żadnej uciążliwości dla funkcjonowania zakładu, a Politechnika Warszawska będzie obciążana ryczałtowo za pobór energii elektrycznej do prawidłowego funkcjonowania urządzeń. Zainstalowanie masztu uzasadnione jest względami związanymi z rozwojem Przasnyskiej Strefy Gospodarczej, pogłębieniem współpracy pomiędzy Powiatem a Politechniką Warszawską, jak również rozwojem przedsiębiorczości na terenie Powiatu Przasnyskiego – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

 

Przypomnijmy, że radni powiatu wyrazili również zgodę na użyczenie części dachu Mazowieckiemu Urzędowi Wojewódzkiemu w Warszawie, który na istniejącym maszcie chce zainstalować antenę mającą pozwolić na niezakłóconą łączność radiową pomiędzy Dyspozytornią Medyczną, Zespołami Ratownictwa Medycznego oraz Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments