Spółki Skarbu Państwa zbudują na Mazowszu cztery dodatkowe szpitale.

Trwają przygotowania czterech tymczasowych placówek przeznaczonych dla chorych na COVID-19. Jak informuje rząd, dzięki nim baza dostępnych łóżek zwiększy się o dodatkowe 700. W przedsięwzięcie na terenie województwa mazowieckiego zaangażowały się PKN Orlen i Totalizator Sportowy.

 

Jedną z placówek na Mazowszu zbuduje w Radomiu Totalizator Sportowy. Będzie się ona mieścić w Centrum Rehabilitacji przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Miejsce budowy odwiedził w czwartek wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas, który bezpośrednio koordynuje tworzenie przez spółki rezerwowych szpitali.

 

Zadanie spółek polega też na tym, żeby po zakończeniu pandemii przywrócić te obiekty do stanu poprzedniego a majątek dobrze wykorzystać. Rozmawialiśmy o tym z panem dyrektorem i nad tym pracujemy, aby ten sprzęt mógł być później używany na inne cele lecznicze i pozostał w radomskim szpitalu – mówi Zbigniew Gryglas, wiceszef MAP.

Radomska placówka pomieści ponad stu pacjentów.

Chcemy nieść pomoc na wszystkie możliwe sposoby i być tam, gdzie jesteśmy najbardziej potrzebni, dlatego Totalizator Sportowy podjął kolejne kroki w walce z koronawirusem. Dotychczas nasze działania koncentrowały się wokół wsparcia finansowego i przekazywania darowizn, z których korzystały przede wszystkim placówki medyczne na pierwszej linii frontu. Organizacja szpitala tymczasowego w Radomiu to dodatkowe nasze wsparcie dla społeczeństwa podczas drugiej fali z COVID-19 – mówi Olgierd Cieślik prezes Totalizatora Sportowego.

Kolejne dwa szpitale dla województwa mazowieckiego zbuduje PKN Orlen. Mają one dysponować łącznie czterystoma łóżkami dla chorych na COVID-19. Pierwszy organizowany jest w Płocku. Część kontenerów została już dostarczona na teren tamtejszej budowy. Obecnie prowadzone są zaawansowane prace związane z przygotowaniem niezbędnej infrastruktury technicznej oraz terenu pod szpital na działce Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN ORLEN. Równolegle prowadzona jest rekrutacja pracowników do obsługi szpitala, przede wszystkim kadry medycznej, która profesjonalnie zadba o zdrowie pacjentów.

 

Dzięki zaangażowaniu wielu spółek z Grupy ORLEN prace związane z przygotowaniem szpitala tymczasowego w Płocku idą błyskawicznie. Zabezpieczyliśmy niezbędną infrastrukturę techniczną pod placówkę medyczną, w której pacjenci otrzymają profesjonalną i kompleksową pomoc. Jak w przypadku każdego projektu myślimy długofalowo i staramy się optymalizować nasze działania. Dlatego, po zakończeniu pandemii, szpital kontenerowy będzie mógł zostać rozłożony i przechowywany w magazynie jako zabezpieczenie w razie innych wyjątkowych sytuacji – mówi prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Druga placówka tworzona przez spółkę powstanie w Ostrołęce. Trwają tam ostatnie uzgodnienia operacyjne.

Dodatkowo tymczasowy szpital na około dwustu chorych ma w Siedlcach utworzyć Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

Do spółek należą kwestie inwestycyjne i organizacyjne. Koszty budowy poniesie Skarb Państwa. Stroną medyczną oraz administracyjną zajmują się wojewoda wraz ze szpitalami patronackimi. To oni zapewnią odpowiednie zgody, kadrę i sprzęt.


 

Źródło gov.pl
Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

W sumie to całkiem zabawne że mniejszościowi akcjonariusze Orlenu finansują takie inwestycje. Świetnie byliśmy do wszystkiego przygotowani skoro teraz szpitale muszą naprędce budować takie firmy jak Orlen. No ale gdyby Obajtek się postawił to już mógłby się pakować.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

Aha, jeszcze jedno pisowskie komuszki. Może mi wyjaśnicie, jakim cudem zespoły Bayer Full i Weekend dostały po pół bańki dotacji z powodu pandemii. Przecież oni przez lata zarabiali grube pieniądze. Nie są w stanie teraz przeżyć kilku miesięcy?Ten gość z Weekend chwalił się niedawno apartamentami na wynajem gdzieś w górach. A teraz dostaje „zapomogę”?

A jak już nasz kochany Sejm uchwalił ustawę o podwyżkach dla służby zdrowia a Andrzejek z rozpędu podpisał, to się teraz okazało, że to pomyłka była. I nie publikujcie ustawy w dzienniku ustaw. Pinokio, kiedyś będziesz za to siedział!

przasnyszanin
przasnyszanin
3 lat temu

ciebie to już się nie chce czytać, niestety na zmianę musisz jeszcze poczekać 3 lata jeśli ten ciemny naród /jak to nieraz mówiłeś/ zagłosuje na twoich ulubieńców

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
odpowiada  przasnyszanin

No to nie czytaj. Ale ja chętnie poczytam Twojej odpowiedzi na moje pytania. No dawaj, spróbuj wyjaśnić sytuację, dlaczego milioner Liszewski dostaje pół bańki jako rekompensatę za straty a pielęgniarka nie dostanie nawet 100 zł. Bo Sejm uchwalił ustawę, Budyń podpisał, ale Morawiecki nie publikuje w dzienniku ustaw. No śmiało, wyjaśnij mi to proszę. Może czegoś nie rozumiem?

Last edited 3 lat temu by Marek (prawdziwy)