Społeczność Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej wybrała swojego patrona. Został nim św. Jan Paweł II
Społeczność Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej zdecydowała o wybraniu patrona szkoły. Został nim św. Jan Paweł II. Do czerwca na terenie placówki zostanie przeprowadzonych wiele działań przybliżających uczniom sylwetkę papieża. We wrześniu 2023 roku odbędzie się uroczystość nadania sztandaru oraz imienia placówce.
W ubiegłym roku w Szkole Podstawowej w Krzynowłodze Małej powołano Zespół Koordynujący do Spraw Wyboru Patrona. Jego zadaniem było opracowanie regulaminu oraz procedury nadania imienia szkole. Do końca maja 2022 roku społeczność szkolna mogła zgłaszać swoich kandydatów oraz zaprezentować ich sylwetki.
Po analizie dokumentów, zdecydowano, że do dalszego etapu przejdzie postać św. Andrzeja Boboli, św. Jana Pawła II oraz św. Stanisława Kostki. Podczas tajnego głosowania uczniowie zdecydowali o wyborze św. Jana Pawła II na patrona szkoły.
– Po zatwierdzeniu wybranego kandydata przez Radę Pedagogiczna, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski rozpoczął się okres popularyzacji św. Jana Pawła II na patrona. W tym zakresie został opracowany harmonogram działań, którego założenia są realizowane przez cały rok szkolny 2022/2023 – informuje Marta Piotrowska.
– Już we wrześniu uczniowie naszej szkoły nauczyli się ulubionej pieśni papieża Polaka – „Barki”. Wspólnie zaśpiewaliśmy ją podczas Dnia Papieskiego. W październiku, w przedszkolu i w klasach I – III odbył się konkurs plastyczny „Nasz Patron – Św. Jan Paweł II w oczach dziecka”. Powstało około pięćdziesięciu prac, które zachwycały wykonaniem, ale i wzruszały każdego, kto miał okazję podziwiać twórczość naszych najmłodszych – przekazuje.
W październiku społeczność szkoły obchodziła XXII Dzień Papieski pod hasłem „Blask Prawdy”.
– Uczciliśmy ten dzień uroczystym apelem z okazji 44. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową Papieża Polaka. W tym roku formuła uroczystości była trochę inna, bo „Nasza szkoła czytała Papieża”. Uczniowie klas VIII i VII i nauczyciele wystąpili w roli lektorów i przypomnieli homilie Świętego wygłoszone do młodzieży na Westerplatte w 1987r, oraz podczas Światowych Dni Młodzieży w Toronto w 2002r – opowiada nauczycielka.
To jednak nie koniec działań. Uczniowie wykonywali gazetki szkolne, oglądali filmy i bajki o papieżu, zorganizowano konkurs literacki, a także wzięli udział w szkolnej wycieczce „Śladami Jana Pawła II”.
– Wyjazd dofinansowany z ministerialnego projektu „Poznaj Polskę” zorganizowany został do miejsc mocno związanych z życiem Świętego Jana Pawła II. Uczniowie odwiedzili Kraków, Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską. Po powrocie z wyprawy można było usłyszeć takie słowa: „Jesteśmy dumni z Jana Pawła II Papieża Polaka i zainspirowani Jego życiem do robienia rzeczy wielkich i ambitnych”. Wycieczka była bardzo owocna i emocjonalna, gdyż pozwoliła uczniom i ich opiekunom być w tych miejscach, w których swoje ślady zostawił nasz Wielki Święty – dodaje.
20 kwietnia młodzież klas VII i VIII uczestniczyła w akcji sadzenia „Lasu Papieskiego” w ramach akcji „Dzień Ziemi”.
j.b.
Cesáreo Gabaráin, autor „Barki”, był pedofilem…
Co ma ,,Barka” wspólnego z jej autorem?!
Ciekawe czy jak patrrona będą mogli wybrać swojego dyrektora?
Nie ma takiej możliwości nawet puknij się łeb zanim coś powiesz