Rzecznik Praw Obywatelskich wspiera Ciechanów w pozwie przeciwko Skarbowi Państwa.

Prezydent Krzysztof Kosiński spotkał się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem. Rozmowa dotyczyła wsparcia dla starań miasta o odzyskanie ponad 6 mln zł z tytułu poniesionych kosztów samorządu na wykonywanie zadań zleconych przez administrację rządową. W tej sprawie w 2019 roku miasto złożyło pozew przeciwko Skarbowi Państwa.

Stawką jest 6 016 447,37 zł dodatkowych kosztów (wraz z ustawowymi odsetkami), jakie z własnego budżetu poniósł miejski samorząd w Ciechanowie w związku z wykonywaniem zadań zleconych z zakresu administracji rządowej w latach 2008 – 2017. Realizacja zadań zleconych jest obowiązkiem jednostek samorządu terytorialnego i nie mają one możliwości odmowy ich wykonania. Jednakże dotacje z budżetu państwa przyznane na ten cel pokrywają zaledwie część wydatków, które te zadania generują.

W marcu 2019 roku Ciechanów złożył pozew przeciwko Skarbowi Państwa. W grudniu poprzedniego roku odbyła się pierwsza rozprawa. Kolejny termin został wyznaczony na maj 2020 roku.

Z kolei 7 lutego w Warszawie prezydent Krzysztof Kosiński zabiegał o wsparcie ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich dla działań miasta. Rzecznik Adam Bodnar zadeklarował wystąpienie do Wojewody Mazowieckiego ws. nieadekwatności środków przekazywanych przez niego samorządom na realizację zadań zleconych przez administrację rządową. RPO skieruje również pismo do Sądu Okręgowego w Warszawie, przed którym toczy się postępowanie, ukazujące problematykę prawną i faktyczną finansowania zadań zleconych oraz wnioskujące o przedstawienie stanu postępowania sądowego.

Ponadto – jak wskazuje prezydent Kosiński – nieadekwatne dopłaty nie tylko uniemożliwiają rzetelne i terminowe wywiązanie się z zadań zleconych. Mają także doniosły wpływ na skalę i możliwości realizacji inwestycji, czy innych własnych projektów w gminie.


 

Źródło UM Ciechanów
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments