Rząd znosi opłaty ewidencyjne za rejestrację pojazdów. Kierowcy zaoszczędzą złotówkę

We wtorek, 21 lutego Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący przepisów mówiących o zniesieniu opłat ewidencyjnych pobieranych przez samorządy za rejestrację pojazdów oraz wydawanie dokumentów potwierdzających uprawnienia kierowcy.

 

„Rząd chce podnieść bezpieczeństwo pasażerów, którzy korzystają między innymi z przewozu zamawianego przez aplikację. Zniesiona zostanie ponadto opłata ewidencyjna, która pobierana jest przez samorząd w związku z rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przez stacje kontroli pojazdów podczas badań technicznych” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Zgodnie z tym, samorządy nie będą mogły już pobierać opłat ewidencyjnych, które obecnie wynoszą:

  • wydanie dowodu rejestracyjnego – 0,50 zł
  • rejestrację pojazdu – 0,50 zł
  • przeprowadzenie badania technicznego pojazdu – 1 zł
  • pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic – 0,50 zł
  • odczyt stanu drogomierza pojazdu po wymianie – 0,50 zł

 

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało także o przepisach, które mają pomóc podnieść bezpieczeństwo zamawiania transportu przez aplikacje. Sprawdzana ma być nie tylko tożsamość kierowcy zamawianego transportu, ale także jego uprawnienia. Kierowca, przed pierwszym swoim kursem, będzie miał obowiązek, aby osobiście stawić się w firmie i okazać zaświadczenie o niekaralności  i prawo jazdy wraz ze swoimi zdjęciami.

Zapowiedziano ogromne kary dla przedsiębiorstw nie stosujących nowych przepisów. Mogą wynieść, nawet do 1 mln złotych.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments