Rząd będzie walczył z inflacją. Zapowiada obniżkę cen paliw i podatków

W czwartek, 25 listopada premier Mateusz Morawiecki zapowiedział tarczę antyinflacyjną. W jej założeniach znalazł się pakiet obniżek podatków i obniżka akcyzy na paliwo, obniżka podatku VAT na gaz i energię elektryczną oraz dodatek osłonowy dla 5 mln gospodarstw domowych.

 

Tarcza ma wspomóc Polaków w okresie rosnących cen.

Rząd zapowiada wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej, która ma wspomóc Polaków w okresie rosnących cen. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że inflacja jest konsekwencją pandemii, a dokładnie pakietów pomocowych i faktu, że gospodarki wychodzą z pandemii.

– Mieliśmy dylemat czy pozwolić na wzrost bezrobocia czy jednak chronić miejsca pracy. Zdecydowaliśmy się na to drugie i dlatego włączyliśmy do gospodarki 200 mln zł – mówił premier.

Premier wskazał na trzy obszary, które najbardziej bolą Polaków:

  • obszar cen paliw,
  • obszar cen energii,
  • obszar cen żywności.

 

Obniżka akcyzy na paliwo

Obniżka ma zostać wprowadzona do minimalnego dozwolonego poziomu już od 20 grudnia.

– Wdrażamy obniżkę cen paliw na pięć miesięcy. Chodzi o obniżenie wartości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Po drugie, od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r., też na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. I także wdrożymy rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na pięć miesięcy — powiedział premier.

 

Obniżka stawek VAT

Morawiecki zapowiedział także obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23 na 8 proc., co ma przynieść oszczędności średnio ok. 140 zł na kwartał. Plan zakłada 0 proc. akcyzy na energię elektryczną i VAT obniżony z 23 do 5 proc. Ta obniżka również ma obowiązywać od stycznia do marca.

 

Dodatek osłonowy

Na konferencji padły słowa również o tym, że rząd chciał obniżyć VAT na artykuły spożywcze do 0 proc., ale nie zgadza się na to Unia. W zamian więc rząd przygotował dodatek osłonowy. Będzie wynosił od 400 do 1150 zł w skali roku. Wypłacany będzie w dwóch transzach. Skorzystać z niego ma ponad 5 mln gospodarstw domowych. Tarcza ma kosztować budżet ok. 10 mld zł. Rząd zapowiada także wprowadzenie oszczędności administracji publicznej, co ma dać od 3 do 5 mld zł oszczędności.

W konferencji udział wziął także wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

– Posłowie PiS wystąpili z inicjatywą ustawodawczą polegającą na nowelizacji prawa energetycznego. Pozwoli to skutki wysokich cen gazu rozłożyć w czasie w okresie trzech lat – powiedział.

 

ren

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
maxx
maxx
1 rok temu

Wreszcie spełniają obietnice wyborcze. Ten dodatek osłonowy powinien być przyznawany emerytom i rencistom z niskimi świadczeniami, niedorabiającym z automatu. Bo znów bogaci pójdą i dostaną a biednym będzie wstyd tak jak w pomocy społecznej czy darach żywnościowych.

Maciek
Maciek
1 rok temu

Rząd walczy z problemem który sam nam zafundował. Rząd da pieniądze? Rząd nie ma swoich pieniędzy tylko nasze, skoro mówi że 'da 1000′ to albo kłamie albo ukradnie 1500. Obniżki na 3 miesiące? Oszczędności na 'budżetówce’ a sami sobie wcześniej dali po 60% podwyżki, w samorządach 60-100% podwyżek!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Maciek

Rozdają kasę, którą pożyczają. Nasze dzieci i wnuki będą to dekadami spłacać.

Glapa jeszcze niedawno mówił, że prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych wynosi 0. A mamy już 2 podwyżki, za chwilę kolejna.

Kaczynski doskonale wie, że większość w dudzie deptanie konstytucji czy demolkę sądownictwa. Ale chleba po 5 złotych czy LPG po 3,80 to nikt im nie daruje.

karol
karol
1 rok temu

Podnieśli paliwo o 1,5 zł żeby teraz obniżyć o 30 groszy na 3 miesiące.Brawo Wy