Rozmowa z Anetą Wernik – koordynatorem nowo powstałej Poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży w Przasnyszu

O problemach psychicznych dzieci i młodzieży, grupie wsparcia dla rodziców i nowo powstałej Poradni psychologicznej w przasnyskim szpitalu rozmawiamy z Anetą Wernik, koordynatorem placówki.

 

Skąd wzięła się idea powstania Poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży?

Dyrekcja szpitala widząc narastające problemy dzieci i młodzieży w regionie wzięła udział w konkursie ogłoszonym przez NFZ na utworzenie środowiskowego ośrodka opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży i jako jedna z trzech placówek na tym obszarze (poza Przasnyszem jeszcze Pułtusk i Maków Mazowiecki) otrzymała kontrakt na otwarcie tej Poradni. Stworzono nam jednocześnie przestrzeń do tego, abyśmy to my jako zespół decydowali o kształcie tej Poradni, co jest ogromnym przejawem otwartości, zaufania i wiary w nasze kompetencje.

 

Co ją wyróżnia?

Przede wszystkim cudowny zespół. Mogę powiedzieć śmiało –  zespół marzeń! Wiodącym elementem jest dla nas wszystkich praca zespołowa. Każdy też dba o swój własny rozwój zawodowy i się dokształca, dzięki czemu możemy oferować coraz lepszą jakość usług.  Jestem pod wrażeniem każdej osoby w tym zespole. Mamy wysokiej klasy specjalistów od diagnozy, pomocy psychologicznej, psychoterapii, terapii środowiskowej, od trudnych interwencji kryzysowych i nagłych przypadków. Mamy też wsparcie długoletniego pracownika socjalnego. Wyróżnia nas również to, że obejmujemy opieką cały system rodzinny i środowiskowy, w tym szkolny. W zasadzie każde ogniwo tego systemu ma szansę otrzymać u nas pomoc i wsparcie.

Z jakimi problemami mogą się zgłaszać pacjenci i ich rodziny?

Rodzice zaniepokojeni funkcjonowaniem swoich pociech znajdą u nas fachową pomoc. Wsparcia udzielimy dzieciom z problemami psychicznymi, ale pomoc uzyskają też rodziny z trudnościami wychowawczymi czy problemami w  relacjach. Pracujemy więc w bardzo szerokim zakresie: od psychoedukacji po terapię głębokich zaburzeń dzieci oraz wsparcie całej rodziny jako systemu. Prowadzimy sesje indywidualne i grupowe. Formuła poradni pozwala pracować nam również w środowisku pacjenta, co w przypadku niektórych zaburzeń jest niezwykle ważne i pomocne.

 

Jak można do Państwa trafić?

Z uśmiechem powiem że … nawet z ulicy. Nie trzeba bowiem mieć do nas skierowania, a usługi są całkowicie bezpłatne. Może przyjść do nas zarówno rodzic, jak i dziecko, które potrzebuje wsparcia i pomocy. Przyjąć możemy od najmłodszych dzieci do uczącej się młodzieży do 21. roku życia.  Najlepiej jednak wcześniej umówić się telefonicznie, z uwagi choćby na pandemię. Rejestracja czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 -12:00 pod numerami telefonu 882-120-101 i 29 753-42-20. Oferujemy długie godziny przyjęć od porannych do późnowieczornych, wychodząc na przeciw oczekiwaniom pacjentów i ich rodzin. Ważną rzeczą jest brak rejonizacji. Przyjmujemy pacjentów bez względu na miejsce zamieszkania.

 

A jak wygląda sytuacja dzieci i młodzieży w Polsce?

Sytuacja dzieci i młodzieży jest dramatyczna. Idea poradni  jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie społeczne na tego typu placówki. Zatrważające są dane na temat pogarszającego się zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce. Do tej pory miały one bardzo ograniczony dostęp do bezpłatnych usług pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Czas pandemii wzmógł ich problemy w sposób lawinowy. Szybki tryb życia zwłaszcza dorosłych, wymagania stawiane naszym pociechom powodują osłabianie więzi i szereg deficytów na poziomie emocji i psychiki, często u wszystkich członków rodziny. Problemy te zostały dostrzeżone przez rząd, bo ich nie sposób nie zauważyć gołym okiem. Rośnie liczba dzieci z problemami psychicznymi, liczba prób i zachowań suicydalnych, samookaleczeń i innych zaburzeń.

 

Co może Pani powiedzieć więcej o Poradni?

W najbliższy czwartek rusza grupa psychoedukacyjna dla rodziców dzieci z rysem opozycyjno – buntowniczym, żeby wspierać ich w prawidłowym procesie wychowawczym. W dalszej kolejności ruszą grupy terapeutyczne dla dzieci  z tym zaburzeniem oraz grupa dla młodzieży z depresją. Otaczamy też wsparciem terapeutycznym dzieci z lękami separacyjnymi, szczególnie zaznaczającymi się w trudnych sytuacjach okołorozwodowych. Mamy oczywiście też spotkania indywidualne dla dzieci i rodziców. Konsultujemy i diagnozujemy. Kolejnym dużym krokiem będą warsztaty kompetencji rodzicielskich.

Pacjenci mają więc zapewnione kompleksowe wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne, a my jako zespół mamy zapewnione też fachowe zaplecze superwizyjne. Gwarantuje to wszystkim dobrą współpracę. Jestem przekonana, że na efekty tych działań nie trzeba będzie długo czekać.

Dziękujemy za rozmowę.

 

Aneta Wernik- socjolog, psychoterapeuta, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, obecnie w trakcie procesu certyfikacji na psychoterapeutę Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

 


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
...
...
3 lat temu

Brawo Panie Dyrektorze 🙂Odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lat temu
Reply to  ...

Tak tak….kruk krukowi oka nie wydziobie .Kółko wzajemnej adoracji.