Równowaga w życiu i pracy. Od sierpnia zmiany w Kodeksie Pracy

Od sierpnia 2022 wchodzi w życie szereg nowych przepisów związanych z nowelizacją Kodeksu Pracy.  Te w dużej mierze wynikają z dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i dyrektywy rodzicielskiej.

 

Po zmianach prawo do urlopu rodzicielskiego będzie indywidualnym prawem dla każdego z rodziców. Nie będzie już uzależnione od wykorzystania urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka. Urlop rodzicielski będzie też dłuższy. Dziś to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka i 34 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. Po zmianach będzie to odpowiednio 41 i 43 tygodnie. Każdy z rodziców będzie miał również gwarancje 9 tygodni urlopu, który nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica.

 

Kolejna zmiana to zwiększenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu rodzicielskiego i ustalenie go na poziomie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Wprowadzony zostanie urlop opiekuńczy – 5 dni w roku, bezpłatnego urlopu, by zapewnić osobistą opiekę osobie będącej członkiem rodziny,wymagającej znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.

W Kodeksie pracy ujęto również zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej, przysługujące w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika – 2 dni w roku, połowa stawki wynagrodzenia za każdy dzień.

 

Od sierpnia pracodawcy nie będą mogli zlecać – bez zgody pracownika – pracy w nocy, delegacji czy pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom opiekującym się dzieckiem do 8 lat.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments