Renta wdowia jeszcze w tym roku? Projekt z poparciem klubów parlamentarnych

W środę, 7 lutego wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za skierowaniem obywatelskiego projektu ustawy w sprawie renty wdowiej do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

 

7 lutego 2024 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia tzw. renty wdowiej.

W temacie, który znalazł poparcie wśród wszystkich klubów parlamentarnych głos zabrała m.in. szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. „Kiedy znika jedno z małżonków, bynajmniej nie znika połowa kosztów utrzymania domu czy mieszkania. Koszty energii, koszty ogrzewania, koszty mediów – to wszystko zostaje na barkach już nie dwóch, a tylko jednej osoby – powiedziała.

„Deklarujemy jako ministerstwo pełną gotowość do dalszych prac nad tym projektem w komisji, a gdyby został przyjęty przez Sejm zakładamy możliwość techniczną i finansową wdrożenia go w życie po około 6 miesiącach – oświadczyła szefowa MRPiPS.

Projekt przewiduje wprowadzenie nowej reguły odnoszącej się do zbiegu prawa do nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem renty rodzinnej, wojskowej renty rodzinnej, policyjnej renty rodzinnej lub renty rodzinnej z ubezpieczenia społecznego rolników z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.

Z projektu wynika, że dostępne będą dwa warianty renty:

  • rentę rodzinną plus 50 proc. własnej emerytury
  • własną emeryturę plus 50 proc. renty rodzinnej

Projekt określa górny limit otrzymywanego świadczenia, który wynosi trzykrotność miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS.

Sejm skierował projekt do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Dodajmy, że obecnie po śmierci małżonka wdowa/wdowiec ma prawo do wyboru jednego ze świadczeń – renty rodzinnej albo pozostania przy własnej emeryturze.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments