Rekordowa liczba gości na przasnyskim jarmarku staropolskim.

Przasnysz kolejny raz przywołał czasy swojej chlubnej przeszłości. Stało się to 19 maja dzięki zorganizowanemu w parku miejskim jarmarkowi staropolskiemu, w tym roku odbywającemu się pod hasłem: „Rzemieślnicy wracają do Przasnysza”. Jarmark już na stałe wpisał się w kalendarz miejskich imprez. W 6. odsłonie wydarzenia wzięli udział rękodzielnicy, twórcy ludowi, malarze, rzeźbiarze oraz producenci potraw regionalnych. Imprezę uświetniła obecność przebierańców w historycznych strojach.

Na wyspie ulokowano średniowieczne obozowisko, gdzie w klimacie dawnej muzyki można było skosztować tradycyjnej kuchni oraz odwiedzić kramy rzemieślników, alchemika i zapoznać z fachem kata. Nie mogło zabraknąć inscenizacji średniowiecznego życia, prezentacji dawnych sztuk walki i uzbrojenia. Poznawanie dawnych rzemiosł połączono z możliwością odbycia konnych przejażdżek, zaś swoją sprawność można było sprawdzić stając w szranki w zawodach łuczniczych, które zwieńczył rycerski turniej. Tegoroczna impreza miała związek z rodziną Kostków, dlatego dodatkowymi atrakcjami dnia były gry i zabawy zainspirowane pochodzącym z Rostkowa świętym. Na tym jednak nie koniec aktywności związanych z patronem Przasnysza. Podczas jarmarku zainaugurowano szlak św. Stanisława Kostki, a w czasie wędrówki można było się posługiwać specjalną aplikacją na telefon.

Tegoroczny jarmark zgromadził rekordową liczbę gości, zaś fakt, że po raz pierwszy zorganizowano go w parku miejskim, okazał się strzałem w dziesiątkę. Tę wyjątkowo udaną imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Oświatowe „Grono”, działające przy Szkole Podstawowej nr 2 w Przasnyszu. Otrzymało na ten cel 25 tys. zł ze środków na realizację zadań publicznych Miasta Przasnysz, dotyczących działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym oraz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Na spektakularny sukces jarmarku złożył się wysiłek miasta, pasjonatów, licznych placówek kulturalnych i edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych i kościelnych.

 

Małgorzata Jabłońska red. Infoprzasnysz

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments