Rekonstruktorzy odwiedzili młodzież z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Krzynowłodze Małej

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Krzynowłodze Małej odwiedziła grupa rekonstrukcyjna Agencji Widowisk Historycznych „ARKONA” z Torunia.

 

Jej członkowie zaprezentowali spektakl pt. „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli podróż przez Polskę pierwszych Piastów”.

–  Przedstawienie obejrzeli uczniowie klas I – VIII w dwóch grupach. Aktorzy w barwny, widowiskowy sposób przedstawili naszym uczniom historię początków państwa polskiego. Była to swego rodzaju żywa lekcja historii, na której zaprezentowano stroje i broń z epoki. Największe emocje udzieliły się dzieciom podczas pokazów walk na miecze, kiedy to książę Mieszko I walczył z margrabią Hodonem – relacjonuje szkoła.

Wykonawcy w humorystyczny sposób starali się opowiedzieć o życiu codziennym w tamtych czasach, noszonych strojach, zwyczajach, a także zawodach.

– W sposób szczególny opisany został rynsztunek woja z czasów Mieszka I. Niektórzy uczniowie mieli okazję przekonać się, że już samo podniesienie z ziemi kolczugi wymagało wielkiej krzepy. Od tej pory nie będą już obco brzmiały takie określenia jak: owijki (onuce), gacie, szyszak, czy szłom. Występ okraszany był licznymi ciekawostkami – dodaje placówka.

Na zakończenie spotkania zorganizowano konkurs z nagrodami, którymi były wybijane na miejscu denary Bolesława Chrobrego.

– Taka forma zdobywania wiedzy historycznej bardzo się wszystkim podobała, zwłaszcza młodszej grupie, która bardzo aktywnie brała udział w przedstawieniu – dodają.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments