Przed chwilą uruchomiono przasnyską fontannę!

Choć minęła wiosna i rozpoczęły się wakacje, fontanna w Rynku Miejskim pozostawała martwa. Przasnyską tradycją było jej uruchamianie w pierwszy majowy weekend, ale w tym roku ze względu na wytyczne sanepidu związane z koronawirusem musieliśmy poczekać o wiele dłużej. Właśnie otrzymaliśmy dobre wieści, że Powiatowy Inspektor Sanitarny nie stawia już sprawy na ostrzu noża, a wodotrysk właśnie został uruchomiony.

 

GIS przestrzegał przed uruchomianie miejskich fontann, ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Chodzi o to, że zdaniem GIS, wodno-powietrzny aerozol może być dodatkowym nośnikiem dla chorobotwórczych cząsteczek.

Jak poinformował Łukasz Chrostowski ze względu na wyrażony dziś brak obiekcji ze strony sanepidu oraz bardzo dobrą sytuację epidemiczną na terenie powiatu, podjął właśnie decyzję o uruchomieniu fontanny, która ruszyła kilkanaście minut temu. Zapowiada także, że zlecił już prace dotyczące przygotowania do lata kurtyny wodnej, która powinna zapewnić ochłodę już w ciągu kilku kolejnych dni.

Warto przypomnieć, że z ochłody można szukać jedynie pod aerozolem kurtyny wodnej, ponieważ przasnyska fontanna nie nadaje się do kąpieli. Formalny zakaz używania jej w tym celu został wprowadzony jeszcze w poprzedniej kadencji. Choć mieszkańcy go nie przestrzegają, warto brać pod uwagę, że obostrzenie nie bierze się znikąd.

 

Kąpiele w fontannie ryzykowne dla zdrowia

Jak informuje sanepid, fontanny nie powinny służyć do kąpieli: “Fontanny przeznaczone są do celów dekoracyjnych i tworzenia komfortowego mikroklimatu bez możliwości wykorzystywania do ochładzania ciała. W fontannach działa zamknięty obieg wody i mimo chlorowania może znajdować się  w niej wiele bakterii i grzybów. Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się nie tylko z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie oraz przeniesieniem mikroorganizmów chorobotwórczych, za pomocą rąk lub trzymanych w nich przedmiotów do jamy ustnej” – czytamy w komunikacie.

W wodzie mogą znajdować się różne drobnoustroje obecne w odchodach zwierzęcych m.inn: Escherichia coli, Enterokoki, mogą być również obecne wirusy (enterowirusy, norowirusy) oraz pierwotniaki pasożytnicze (Giardia, Cryptosporidium).

 

Mogą  one powodować:

 

  •     schorzenia dróg oddechowych
  •     zapalenia spojówek
  •     zakażenia gronkowcem, paciorkowcami
  •     reakcje alergiczne na skórze w postaci wysypki
  •     infekcje dróg moczowych i pęcherza
  •     grzybice stóp i inne choroby skóry

 

M. Jabłońska


 

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna
Katarzyna
9 miesięcy temu

Tylko nie wszystkie dysze działają. Wczoraj będąc na rynku dało się to zaobserwować

Last edited 9 miesięcy temu by Katarzyna