Prawie 3 tys. przedsiębiorców złożyło już wnioski o odroczenie składek ZUS.

W całej Polsce wpłynęło już 18,4 tys. wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek od przedsiębiorców, których dotknęły gospodarcze skutki pandemii koronawirusa. Niemal 2,9 tys. pochodzi z województwa mazowieckiego.

 

Przedsiębiorcy w oczekiwaniu na wejście w życie tzw. tarczy anktykryzysowej mogą korzystać z instrumentów, które już teraz pomogą złagodzić skutki finansowe pandemii koronawirusa. Wniosek o odroczenie terminu płatności składek złożyło w mazowieckiem już 2,9 tys. osób. Umożliwia on odłożenie o trzy miesiące terminu płatności składek. Można także zawiesić spłatę należności objętych zawartymi wcześniej umowami.

„Jest to jednostronicowy dokument, w którym przedsiębiorca wskazuje, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności” – wyjaśnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Uproszczony wniosek może być złożony poprzez PUE ZUS, wysłany pocztą lub wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu.

„Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy” – wskazuje profesor.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji. Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych jest ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach.


 

Źródło Piotr Olewiński
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edek
Edek
3 lat temu

A za 3 miesiące wnioski o upadłość.
@Konrad, gdzie te umorzenia?
Ważniejsze od ochrony firm i miejsc pracy teraz są wybory…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Edek

Przecież dla zgreda z Żoliborza władza jest wartością nadrzędną. Nic innego się nie liczy.

Łudziłeś się, że będzie jakaś wymierna pomoc? W wielu krajach budżet już dawno przejął koszty utrzymania pracowników. A u nas zaczęły się rozgrywki polityczne. Krzywousty mówił, że od wielu miesięcy się przygotowywaliśmy do epidemii. Efekty widzimy.

Ale, jak to ktoś napisal na innym forum, widły na te gn**y już się moczą w gnoju. Żeby nie było – to cytat.