Powiat przasnyski zostanie objęty siecią superszybkiego internetu.

W poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu, z inicjatywy starosty Krzysztofa Bieńkowskiego, odbyło się spotkanie władz spółki Inea z przedstawicielami urzędów miast i gmin z terenu powiatu przasnyskiego. Spotkanie dotyczyło realizowanego przez spółkę projektu budowy sieci „ostatniej mili” na terenie subregionu ostrołęckiego. Zakłada on, że do roku 2020 większość obszaru powiatu przasnyskiego otrzyma dostęp do światłowodów oferujących przepustowość do 10 Gbit/s. Z oferty dostępu do internetu będą mogły bezpłatnie skorzystać państwowe placówki oświatowe oraz na warunkach komercyjnych gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa.

Projekt cyfryzacji obszaru ostrołęckiego jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Będzie on realizowany poprzez firmę FIbee IV, która jest spółką z portfela grupy INEA. Wartość inwestycji wynosi 92,4 mln zł, zaś kwota dofinansowania – 73,9 mln zł.

Przedsięwzięcie zakłada, że co najmniej 3 768 gospodarstw domowych z terenu powiatu przasnyskiego zostanie podłączonych do szybkiego internetu. Lokalizację punktów dostępowych określi Spółka we współpracy z poszczególnymi urzędami miast i gmin.

Firma Inea zapewniła, że możliwe będzie poszerzenie projektu i rozszerzenia dostępu do światłowodu, jeśli gminy powiatu przasnyskiego obniżą opłaty za zajęcie pasa drogowego dla rozprowadzania światłowodu.

Jak podkreślił Krzysztof Bieńkowski, zapewnienie dostępu do szybkiego internetu zwłaszcza dla mieszkańców małych miejscowości, leżących z dala od większych ośrodków, jest kluczowe dla zrównoważonej budowy społeczeństwa informacyjnego. Nasi mieszkańcy i przedsiębiorcy zasługują na równy dostęp do usług cyfrowych, edukacji, bankowości, e-administracji, ale też kultury czy rozrywki. Mam nadzieję, że ten projekt pozwoli na praktyczną likwidację wykluczenia cyfrowego na obszarze powiatu przasnyskiego – dodał starosta.

Źródło Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments