POWIAT PRZASNYSKI NA I MIEJSCU W POLSCE WŚRÓD 380 POWIATÓW.

DRUŻYNA NA MEDAL. ZŁOTY MEDAL.

GŁÓWNY URZĄD STATYSTYCZNY – POWIAT PRZASNYSKI
NA I MIEJSCU W POLSCE WŚRÓD 380 POWIATÓW.

 

STAROSTWO: REALIZUJEMY NAJWIĘKSZE W POLSCE DOCHODY
I WYDATKI NA RZECZ MIESZKAŃCÓW PRAKTYCZNIE BEZ PODATKÓW. PIENIĄDZE POZYSKUJEMY Z ZEWNĄTRZ.

Niezmiennie od 2004 roku starostwo powiatowe w Przasnyszu wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi zwycięża, zajmując I miejsce w Polsce w ogólnopolskim rankingu wykorzystania funduszy unijnych i inwestycjach zrealizowanych przez poszczególne samorządy w przeliczeniu na mieszkańca. Ogólnopolskie media i konferencje cytują również opublikowane statystyki GUS dotyczące dochodów i wydatków samorządów. W obu przypadkach Starostwo Powiatowe Przasnyszu zajmuje I miejsce w Polsce. Wynik jest tym bardziej istotny, że starostwo praktycznie nie pobiera podatków od mieszkańców, a inwestycje na rzecz lokalnej społeczności realizuje z pieniędzy pozyskanych z zewnątrz. A trzeba dodać, że nasz powiat startował z najsłabszej 20-tki w kraju w roku 1998. 

 

Inni pozyskują kilkadziesiąt razy mniej.

 

Nie ma w Polsce drugiej tak sprawnej drużyny wśród powiatowych administracji zespolonych.  Większość powiatów w tym czasie pozyskała kilkadziesiąt razy mniejsze środki. Urzędnicy z powiatu przasnyskiego wykonują ogromną pracę. Z każdym projektem unijnym wiąże się sporządzenie wielu tysięcy stron trudnych dokumentów. Efekty tej pracy są jednak widoczne wszędzie wokół nas.

 

Nie samą praca człowiek żyje.

 

A, że nie samą praca człowiek żyje, to 27 października pracownicy starostwa i jednostek organizacyjnych wybrali się wraz ze starostą przasnyskim Zenonem Szczepankowskim do Teatru Roma na musical „Piloci”. Dzień później, władze powiatu podpisały z władzami samorządu woj. mazowieckiego kolejne wielomilionowe umowy na dotacje, będące wynikiem dobrego zarządzania i efektywnej pracy administracji powiatu.

 

Podstawą rankingu dane GUS i Ministerstwa Finansów

Ranking inwestycyjny specjalistycznego pisma „Wspólnota” został opracowany przez prof. dr. hab. Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie obiektywnych danych GUS i Ministerstwa Finansów. Wydatki liczone są na podstawie danych ze sprawozdań budżetowych samorządów.

 

Siła jest w ludziach

Komentarz starosty przasnyskiego Zenona Szczepankowskiego.

Największe w Polsce inwestycje powiatowe kosztują ogrom wysiłku wielu pracowników zespolonej administracji powiatowej, którym serdecznie dziękuję za wytężoną prasę. Jestem dumny, że mogę kierować najlepszymi z najlepszy w Polsce. Dzięki zgodnej i ciężkiej współpracy zarządu powiatu, radnych raz właśnie pracowników starostwa i administracji powiatowej przez te lata udało się wprowadzić powiat przasnyski do grona najlepiej prosperujących polskich powiatów.

Diametralnie poprawiły się warunki leczenia stacjonarnego. W pierwszej kadencji powiatu budowa i wyposażenie nowego szpitala było główną pozycją w budżecie powiatu.

Warunki  w naszych szkołach zmieniły się nie do poznania. Wszystkie szkoły powiatowe otrzymały nowe hale sportowe i bezpłatny dostęp do basenu.  Szkoła rolnicza i ekonomiczna w Przasnyszu otrzymały cały nowy obiekt na ul. Sadowej. Wcześniej uczniowie tych szkół uczyli się w ciasnych pomieszczeniach budynku katechetycznego. Wszystkie szkoły zostały kompleksowo wyremontowane i wyposażone. Nie było to łatwe, gdyż stan techniczny wszystkich budynków był fatalny. Nauczyciele i ówcześni uczniowie zapewne pamiętają zapach grzybni w LO w Przasnyszu, wilgoć, zimno, obdrapane ściany, dziurawe posadzki i meble każdy z innego zestawu. O pomocach naukowych nie było mowy. W Chorzelach i ZSP w Przasnyszu było podobnie. Po kilku latach starostwo powiatowe stworzyło warunki nauczania daleko lepsze od przeciętnych.

Prawie wszystkie drogi i ulice w całym powiecie uzyskały nowe nawierzchnie i chodniki w miejscach zabudowanych, a trzeba pamiętać, że prawie 1/3 z nich było w ogóle nie utwardzonych. To był wielki wysiłek finansowy, największy spośród wszystkich powiatów w Polsce.

– Powstały strefy gospodarcze i znacząco zmalało bezrobocie.

– Zbudowane lub wyremontowane zostały oraz wyposażone wszystkie obiekty użyteczności publicznej, domów pomocy społecznej, infrastruktura bezpieczeństwa publicznego, infrastruktura energetyczna i telekomunikacyjna. W pierwszych latach funkcjonowania powiatu brak tej infrastruktury stanowił podstawową barierę rozwojową.

– Nastąpiła aktywizacja środowisk związanych z kulturą, sportem, pomocą społeczną, organizacjami pozarządowymi.

– Wzrósł poziom aktywności gospodarczej.

Nadal odczuwamy jednak w naszym powiecie niedostatek miejsc pracy i jednocześnie niedobór dobrze wykwalifikowanej kadry. Jesteśmy na dobrej drodze, by wkrótce poprawić istotnie ten stan rzeczy.

 

Recepta na sukces

Zajęcie I miejsca w Polsce jednorazowo jest wielkim sukcesem, ale utrzymanie takiej pozycji przez kilkanaście lat musi mieć za podstawę dobre myślenie strategiczne, racjonalną gospodarkę finansową i sprawną administrację. Receptą jest myślenie długofalowe, a nie tylko perspektywą najbliższych wyborów. Inwestycje na rzecz lokalnej społeczności realizujemy z pieniędzy pozyskanych z zewnątrz – tłumaczy fenomen pierwszeństwa w zestawieniu wydatków i dochodów starosta powiatu Zenona Szczepankowski. – Trzeba dodać, że nasz powiat startował z najsłabszej 20-tki w kraju w roku 1998. Dobrze byłoby utrzymać tę przewagę w następnych latach, bo ona na pewno zapewni naszym mieszkańcom lepszy standard leczenia, nauki, pomocy społecznej, bezpieczeństwa, rozwoju infrastruktury i rynku pracy – uważa starosta.

Na jakie obszary zdobywamy pieniądze

Przasnyskie Starostwo przeznaczyło zdobyte pieniądze na budowę i modernizację m.in.: szpitala, dróg, ulic i chodników, strefy gospodarcze, szkoły, sale sportowe, boiska, pomoc społeczną, poprawę bezpieczeństwa, infrastrukturę techniczną, budynki użyteczności publicznej, poprawę kwalifikacji osób bezrobotnych, poprawę stanu zdrowotnego mieszkańców powiatu i inne przedsięwzięcia.

Przykłady zrealizowanych inwestycji starostwa i jego jednostek

Największe zrealizowane inwestycje starostwa powiatowego i jednostek organizacyjnych to m.in. budowa lub modernizacja: szpitala w Przasnyszu, Domu Pomocy Społecznej w Przasnyszu, stref gospodarczych w Przasnyszu i Chorzelach, dróg powiatowych i chodników we wszystkich miastach i gminach powiatu, komend Policji i Straży Pożarnej, LO w Przasnyszu z salą gimnastyczną, Szkoły Rolniczej z halą sportową, boiska Orlik, ZSP w Przasnyszu wraz z internatem, Centrum Kształcenia Praktycznego, ZSP i LO w Chorzelach, LO w Jednorożcu, szkoły muzycznej w Przasnyszu, szkoły medycznej w Przasnyszu, basenu w Chorzelach, gazyfikacja i elektryfikacja powiatu i wiele innych.

Najbliższe inwestycje starostwa 

Wszystko wskazuje, że nasz powiat na utrzymanie pozycji lidera ma szansę również w przyszłym roku. Obecnie przygotowywane są do realizacji jedne z największych inwestycji w polskich powiatach. Będą to m.in.: wielofunkcyjne lodowisko w Przasnyszu, sala koncertowa z kinem 3D w Przasnyszu, Centrum Aktywizacji Biznesu w Przasnyszu, Oświatowy Inkubator Przedsiębiorczości w Zdziwóju Starym i Nowym, ponad 188 km dróg w całym powiecie, projekt badawczo – rozwojowy realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską i uczelniami, obwodnica Chorzel z mostem na Orzycu, uzbrojenie gruntów w strefie gospodarczej w Chorzelach, rozbudowa zalewu w Chorzelach, budowa zalewu w Przasnyszu i inne.

Sławomir Czaplicki
Zastępca Dyrektora

Wydziału Rozwoju Gospodarczego,
Rynku Pracy, Promocji,
Rolnictwa i Ochrony Środowiska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments