POTAS – WAŻNY PIERWIASTEK

      Osoby aktywne fizycznie, uprawiające sport, fitness mogą częściej doznawać epizodów bolesnych skurczów, np. łydek. Jest to skutek nie tylko dużego wysiłku fizycznego, lecz także efekt niedoborów mineralnych. Potas jest pierwiastkiem, który szybko ,,umyka”.

     W ciągu doby organizm potrzebuje aż 3500mg potasu, ta ilość zapewni prawidłową pracę, serca układu nerwowego. Potas jako jeden z najważniejszych pierwiastków wchodzących w skład płynów ustrojowych wpływa w znaczący sposób na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.

Prawidłowa praca mięśni, ich właściwa kurczliwość, a zatem ogólna sprawność ruchowa uzależniona  jest od obecności potasu  w komórkach, jego wystarczającego poziomu. Potas odgrywa istotną rolą w wytwarzaniu energii (z węglowodanów), niezbędnej do pracy mięśni, a także uczestniczy w przekazywaniu sygnałów komórce mięśniowej. W tercecie z wapniem i magnezem reguluje rytm serca-najważniejszego i największego mięśnia w naszym organizmie!

Objawami niedoboru może być apatia, ,,słabość’’ ciała oraz silne pragnienie.

Deficyt potasu może spowodować zaburzenia rytmu serca, trudności w oddychaniu, zawroty i bóle głowy, kołatania serca, pobudliwość nerwową.

Prawidłowa dieta dostarcza organizmowi odpowiednią ilość potasu, istnieją jednak sytuacje, kiedy pojawiają się braki. Niedoborom potasu sprzyja przetwarzanie żywności oraz nadmierna ilość soli kuchennej (chlorku sodu) w naszej diecie. Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego (biegunki wymioty), a także stosowanie niektórych leków nasila utratę potasu z organizmu i przyczynia się do powstania objawów jego niedoboru. Nasz organizm bardzo precyzyjnie reguluje poziom tego pierwiastka. Jeśli jest go za dużo, szybko zostaje on wydalony z moczem. Zwiększone zapotrzebowanie na potas odczuwają osoby aktywne, które poprzez wysiłek fizyczny (i pot) narażone są na duże straty tego minerału. Są to więc sportowcy i osoby intensywnie pracujące fizycznie lub uprawiające intensywnie fitness.

Aby uniknąć niedoboru tego superważnego pierwiastka i zapobiec przykrym objawom, związanym z osłabieniem siły mięśni i ich skurczami warto zastanowić się nad suplementacją potasu. Przy okazji wspomaga ona serce.


 

Ciocia Justyna


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments