Polacy nadużywają bonów na zakup dekoderów i telewizorów. Będą sprawy karne

W związku z nadużyciami przy realizacji bonów na zakup dekodera lub telewizora ministerstwo cyfryzacji zapowiedziało uruchomienie procedur zabezpieczających oraz wszczęcie postępowań karnych skierowanych do organów ścigania.

 

W 2022 roku ponad 2 mln gospodarstw domowych może liczyć na otrzymanie bonu w wysokości 100 zł na zakup dekodera, który umożliwi im odbieranie telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC lub zakup nowego telewizora. Na ten cel osoby spełniające kryteria otrzymają 250 złotych.

W związku z decyzją Komisji Europejskiej musimy uwolnić pewne częstotliwości na potrzebę szybkiego Internetu. Obecny system DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony nowocześniejszym DVB-T2/HEVC. Doprowadzi to jednak do tego, że wiele domów straci bądź już straciło dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej. W związku z tym rząd wprowadził bony w wysokości 100 złotych dla najuboższych osób z przeznaczeniem na zakup nowego dekodera do telewizora, dzięki któremu będzie możliwość obejrzenia naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie lub bon w kwocie 250 złotych na zakup nowego telewizora. Można je odebrać drogą elektroniczną lub za pośrednictwem Poczty Polskiej.

 

Rząd na realizację tego programu przeznaczył ponad 200 mln złotych. Od 28 marca 2022 roku telewizory zgasły w województwie dolnośląskim i lubuskim, od 25 kwietnia w kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim, a od 23 maja 2022 roku zgasną w województwie łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim. Na końcu, bo od 27 czerwca sygnał zaniknie dla województwa lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

 

Nadużycia, kontrole i sprawy karne…..

Jak poinformował rząd, Polacy do chwili obecnej złożyli 140 tys. wniosków o dofinansowanie na zakup sprzętu zgodnego z DVB-T2/HEVC lub telewizora. Dochodzi także do nadużyć. Ministerstwo cyfryzacji zapowiedziało uruchomienie procedur zabezpieczających, a także wszczęcie postępowań karnych skierowanych do organów ścigania. Oprócz nich prowadzone są postępowania administracyjne, które mają na celu przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.

 

– Nadużyciem w świetle przepisów prawa są m.in. zakupy drogich odbiorników cyfrowych, do których osoba zakupująca realizuje niniejsze świadczenie. Przykładowo zakup telewizora za ponad 13 000 złotych i zrealizowanie świadczenia za 250 złotych dla gospodarstwa domowego, które ma trudną sytuację materialną. W tym przypadku, biorąc pod uwagę składane oświadczenie we wniosku i poświadczenie nieprawdy, będą również składane wyjaśniania w toku przeprowadzanych postępowań administracyjnych, a w sytuacji stwierdzonych nieprawidłowości żądany będzie zwrot nienależnie pobranych świadczeń – informuje ministerstwo.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
1 rok temu

No i prawidłowo, należy ukrucic takie procedery

Mirek
Mirek
1 rok temu

Damy im po 100zł a później bedziemy mieli podstawę do ściągania abonamentu radiowo-telewizyjnego

amator
amator
1 rok temu

A tyle było obietnic, że nikt, do niczego nie użyje tych danych. I jak zwykle g.. prawda. Monity o abonament też zaczną przychodzić. A co jeśli oddałem bon sąsiadowi a on mi dał sprawny telewizor bo wymienia na większy? Nie wolno?

Scream
Scream
1 rok temu

Kupić TV za 13 tysi i połasić się na 250 zł? Jakim trzebabyc debilem..

Tomek
Tomek
1 rok temu

A co to znaczy trudna sytuacja materialna? A do jakiego telewizory są te dofinansowania?
Jeśli na szybko znowu coś wymyślili i nie spodziewali warunków, to niech się nie dziwią, że ludzie z tego korzystają.