Podwyżki dla nauczycieli podpisane. Wzrasta też subwencja oświatowa

Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

 

Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie, które określa minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

– Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej – informuje ministerstwo.

W związku z tym, że wynagrodzenie nauczycieli jest wieloskładnikowe, wraz ze wzrostem wynagrodzenia zasadniczego wzrośnie także wysokość niektórych z pozostałych jego składników.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami  podwyższenie pensji nauczycielskiej następuje nie później niż w ciągu trzech miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od 1 stycznia.

Od 1 stycznia 2024 r. minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego (brutto) wynoszą:

 • dla nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym (stanowiących 95% wszystkich nauczycieli)
  • nauczyciel poczatkujący – 4 908 zł
  • nauczyciel mianowany – 5 057 zł
  • nauczyciel dyplomowany – 5 915 zł
 • dla pozostałych nauczycieli
  • nauczyciel poczatkujący – 4 788 zł
  • nauczyciel mianowany – 4 910 zł
  • nauczyciel dyplomowany – 5 148 zł

– Podwyżka wynagrodzeń jest możliwa dzięki  zwiększeniu subwencji oświatowej. Subwencja oświatowa dla jednostek samorządu terytorialnego na rok 2024 wynosi ponad 87 mld 983 mln zł i jest wyższa o 36,2% od kwoty subwencji oświatowej w roku 2023 – dodaje ministerstwo.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Miał przyjść zły Tusk i wszystko pozabierać. I co?

Anna
Anna
1 miesiąc temu

Dobry Tusk pobrał kredyty na te 'podwyzki’

Ignacy
Ignacy
1 miesiąc temu
Reply to  Anna

A to ruda świnia dała podwyżki normalnym ludziom, a nie nowe zasiłki patusom.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Anna

Jarosław 8 lat jechał na rozdawaniu kredytów i wtedy nie przeszkadzało?

Leks lutor
Leks lutor
1 miesiąc temu

Próbujesz powiedzieć że Tusk to dobry patriotyczny obywatel odporny na niemieckie sugestie które wcale nie są w interesie Polski jak niektórzy mówią

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Leks lutor

Nie ma to jak ruska agentura w postaci na przyklad Macierewicza. Jarosław też ma dużo za uszami. Więc się nie ośmieszaj.

Gość
Gość
1 miesiąc temu

A tu masz niemiecką agenturę. Pseudonim ,,Oscar” mówi ci coś? Wojciech Sumliński, najbardziej inwigilowany dziennikarz śledczy w Polsce, i Tomasz Budzyński, major Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w swojej najmocniejszej książce odsłaniają nam „Niebezpieczne związki Donalda Tuska” z niemieckim wywiadem, światem służb specjalnych i mafijnym półświatkiem. Starannie przygotowane 300 stron rzetelnie zebranych i aż dotąd opatrzonych klauzulą najwyższej tajności informacji dotyczących jednego z najważniejszych europejskich polityków od kilkudziesięciu lat odgrywającego kluczową rolę w wydarzeniach, które miały i wciąż mają wielki wpływ na polską rzeczywistość. Rzetelnie napisana książka, którą czyta się jak thriller polityczny, lecz na którą składają się zweryfikowane fakty, ujawniająca porażającą,… Czytaj więcej »

Benek
Benek
1 miesiąc temu

Widzę że się podnieciłeś pisząc tego posta.
Spróbuj choć trochę być obiektywny.
Po rządach PO, która zamroziła na 8 lat,pensje nauczycieli,dopiero PiS zaczął podwyższać co rok. PiS zapisał w budżecie od stycznia 2024r 20% podwyżkę. Więc czym się tu chwalić.Przecież to jest śmieszne.

Bolo
Bolo
1 miesiąc temu

I jajco