Podwyżka płacy minimalnej wyższa niż zapowiadano

W 2023 roku płaca minimalna wzrośnie dwa razy. Wyniesie ona 3490 złotych brutto od stycznia i 3600 złotych brutto od lipca.

 

We wtorek, 13 września podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podał, ile będzie wynosić od przyszłego roku płaca minimalna. Według zapowiedzi w 2023 roku „najniższa krajowa” wzrośnie dwa razy. Ku ogromnemu zaskoczeniu, kwoty są wyższe, niż te przedstawiane we wcześniejszych propozycjach.

– Chcemy, żeby pracownicy zarabiali jak najwięcej, ale jednocześnie, żeby polska gospodarka kwitła i mogła jak najlepiej sobie radzić w trudnych okolicznościach: covidowych, wojny, putinflacji – mówił premier podczas konferencji.

 

Podwyżka płacy minimalnej w 2023 roku:

  • od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3490 złotych (2709,48 zł netto)
  • od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie godzinowe wyniesie 22,80 złotych
  • od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3600 złotych (2783,86 zł netto),
  • od 1 lipca 2023 r.  minimalne wynagrodzenie godzinowe 23,50 złotych

 

Według danych GUS pensję minimalną otrzymuje około 2,2 mln Polaków. Jest ona ujednolicona dla całego kraju, bez podziału na regiony.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

I to jest to .brawo 👍

elo
elo
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

super! tylko ciekawe ile bedzie kosztowalo paliwo i chleb i ile razy jeszcze podniosa stopy procentowe…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

No brawo dla Matołusza. Łatwo się wydaje cudze pieniądze. Tylko powiedz mi, dlaczego teraz nauczyciel będzie zarabiał kilkadziesiąt złotych więcej niż pensja minimalna? Bo tu już nasz Matołuszek taki hojny nie był.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

A co oni to jacyś uprzywilejowani są?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

No nie wiem, czy najniższa krajowa to właściwa płaca za tę pracę. W Polsce już teraz brakuje kilkanaście tysięcy nauczycieli. I będzie tylko gorzej.

Artur
Artur
1 rok temu

Nauczyciele zarabiają w okolicach najniższej krajowej??? Gdzie tak jest, jakiś konkretny przykład. Myślę że to dobrze płatny zawód, dający także możliwość łatwego podwojenia zarobków korepetycjami, oczywiście nie w każdym przedmiocie, ale też mający przejrzystą i gwarantowaną ścieżkę awansu, co w innych zawodach nie jest tak oczywiste. Pozdrawiam

Zenek
Zenek
1 rok temu
Reply to  Artur

„Nauczyciele zarabiają w okolicach najniższej krajowej??? Gdzie tak jest, jakiś konkretny przykład.” Musiałbym Ci nazwiskami pisać. Myślisz że zostajesz nauczycielem i od razu cały etat? Nic podobnego często jest to kilka godzin (i to na zastępstwo) w jednej szkole, musisz szukać w innych szkołach kolejnych godzin. Ile szkół jesteś w stanie obskoczyć? Znam co najmniej 2 osoby które zrezygnowały z tego zawodu właśnie z brakiem całego etatu przez kilka lat a tym samym braku awansu. Jak już się załapiesz na cały etat, wtedy już jest z górki. Ale kilka lat Ci się zejdzie do awansu. Ale zakładając że masz cały… Czytaj więcej »

Nie nauczyciel
Nie nauczyciel
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Tak. matole!! Nauczyciel ma co najmniej 5 lat studiów, szkolenia, dokształcanie i pracę w domu. i kształci twoje dzieci!!. a bez szkoły ludzie przy łopacie zarabiają „ciut” mniej…Nie przeczę oni też są potrzebni,ale bez nauczycieli, przedszkolanek nawet nie potrafili by się podpisać! Tylko nie pisz, że mogą zmienić zawód ( jak to wielokrotnie jest powtarzane przez takich ignorantów) bo ty nie nauczysz sam swoich dzieci!! chyba że jesteś geniuszem, ale tego nie wnioskuję po komentarzu…..

p.s. Wrośnie płaca minimalna, wzrosną ceny usług…..
Rachunek jest prosty, żeby starczyło na pensje, trzeba więcej brać…
Do czego to doprowadzi????

Konowal
Konowal
1 rok temu
Reply to  Nie nauczyciel

Uczyć powinni ludzie którzy mają doświadczenie w pracy, osiągnięcia w zawodzie.
Dla których kształcenie innych jest tylko dodatkiem do pracy, a nie celem pracy.

Zenek
Zenek
1 rok temu
Reply to  Konowal

I powinni to robić dla idei !!! 😉

Ait
Ait
1 rok temu
Reply to  Konowal

Już wystarczy motłochu i analfabetòw.

Zenek
Zenek
1 rok temu
Reply to  Nie nauczyciel

Nie wytłumaczysz, Mieszkaniec miał pod górkę do szkoły. Nie rozkmini że szybki wzrost płacy minimalnej spowoduje podwyżki. Kasy będzie miał tyle samo albo i mniej, no ale będzie zarabiał 4 tyś. szkoda tylko że chleb będzie po 10 zł 😉

Anna
Anna
1 rok temu

Z czego się cieszyć? Przecież wartość pieniądza jeszcze bardziej spadnie a przy tej inflacji to jeszcze bardziej ją napędzi. Żałuję, że straciłam 5 lat na studia i naukę bo i tak wszyscy będziemy zarabiać tyle samo…