Podsumowanie bożonarodzeniowego weekendu

Podczas świątecznego weekendu na mazowieckich drogach doszło do 21 wypadków, w których zginęło 3 osoby. Spośród tych ofiar aż dwie to piesi. 26 osób zostało rannych.

Policjanci zatrzymali łącznie 61 nietrzeźwych kierujących. Mimo, że w tym roku działania trwały dłużej o jeden dzień niż w roku ubiegłym, to święta były bezpieczniejsze.Dla wielu z nas okres świąt to czas odpoczynku, spędzania czasu z rodziną, natomiast dla policjantów jest to czas intensywnej pracy. W dniach od 22 do 26 grudnia na terenie całego garnizonu mazowieckiego policjanci prowadzili wzmożone działania prewencyjne pod nazwą „Bezpieczne Święta 2017”. Tak jak i w latach ubiegłych w świąteczny weekend ponad 4 700 mazowieckich funkcjonariuszy czuwało nad bezpieczeństwem podróżujących. Zwracano uwagę na stan trzeźwości kierujących, przypadki przekraczania prędkości oraz przestrzeganie obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa i prawidłowego przewożenia dzieci. Szczególną uwagę zwracano także na zachowanie kierujących, jak i pieszych w rejonach przejść dla pieszych. Więcej patroli było także na trasach wylotowych, w rejonach dworców, a także na osiedlach mieszkaniowych naszego województwa.

W ciągu pięciu świątecznych dni na mazowieckich drogach doszło do 21 wypadków, w których zginęły 3 osoby. Zaznaczmy, że spośród tych ofiar aż dwie to piesi. Piesi, którzy poruszali się w miejscach nieoświetlonych nie używając elementów odblaskowych. I choć przepisy zobowiązują do stosowania odblasków podczas poruszania się poza obszarem zabudowanym to policjanci apelują o to by zawsze w miejscu widocznym na odzieży mieć taki element, bo ma to niebagatelny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Być może gdyby ci piesi mieli odblaski nie doszłoby do tych tragedii.

We wszystkich wypadkach 26 osób zostało rannych. Mimo, że w tym roku działania trwały dłużej o jeden dzień niż w roku ubiegłym, to były bezpieczniejsze. Zarówno na drogach, gdzie w wypadkach zginęło o dwie osoby mniej, jak i w zdarzeniach kryminalnych, których nie odnotowaliśmy wiele.

Podczas świąt nie obyło się też bez nietrzeźwych kierujących. Mazowieccy policjanci zatrzymali aż 61 kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę „na podwójnym gazie”, ryzykując nie tylko swoje życie, ale przede wszystkim życie swoich bliskich i innych użytkowników dróg. Pamiętajmy także o odpowiedzialności karnej, że według Kodeksu Karnego osoba, która znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd zarówno w ruchu lądowym, wodnym jak i powietrznym, może zostać pozbawiona wolności na okres do dwóch lat.

Trzeba pamiętać też, że nawet niewielka dawka alkoholu we krwi obniża koncentrację. Dużą rolę odgrywają członkowie rodzin takich kierowców, albo pasażerowie, którzy widząc tego typu sytuację powinni ostro zareagować, nawet odbierając kluczyki do samochodu, aby uniemożliwić jazdę by nie doszło do tragedii.

Przed nami kolejny przedłużony weekend, tym razem sylwestrowy. Dlatego mazowieccy policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, brak pośpiechu i zachowanie zdrowego rozsądku, tak abyśmy wszyscy szczęśliwie powitali Nowy Rok.

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/AC

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments