Pierwszy przasnyski jarmark staropolski w obiektywie Infoprzasnysz.com

 Pierwszy Przasnyski Jarmark Staropolski „Rzemieślnicy wracają do Przasnysza”

Zrewitalizowany rynek, który na powrót stał się sercem Naszego miasta dziś powrócił do swoich korzeni. Dzięki bogatej historii miasta mieszkańcy i turyści odwiedzający je, mieli okazję przenieść się jak w wehikule do czasów średniowiecza. Niegdyś Przasnysz uznawany był za trzecie co do wielkości miasto Mazowsza, które słynęło z biegłych w swoim fachu rzemieślników.

Odwiedziliśmy średniowieczne kramy m.in.:

– kram piwowara, który pokazał jak niegdyś robiono piwo w Przasnyszu,

– kram garncarza, gdzie mogliśmy zobaczyć jak niegdyś wykonywano garnki i samemu spróbować swych sił przy kole garncarskim,

– kram średniowiecznego szewca, gdzie można było zobaczyć jak szyto obuwie, w którym chadzali rycerze i piękne damy po zamkowych komnatach,

– kram średniowiecznego krawca, gdzie można było nauczyć się szycia sukien, w których księżne paradowały na ucztach,

– kram złotnika, który uważał się za najprzedniejszego z przasnyskich rzemieślników,

– kram kowala, rzemieślnika, bez którego pracy wszyscy inni rzemieślnicy mogliby pozamykać swoje kramy, gdyż nie mieliby narzędzi.

Byliśmy również świadkami demonstracji kata…, który prezentował swe średniowieczne techniki wydobywania zeznań od opornych świadków.

Całe widowisko zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie Oświatowe Grono oraz współfinansowane  ze środków pochodzących z dotacji Samorządu Miasta Przasnysz przyznanych w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych w zakresie kultury.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments