Pierwsze „trzynastki” trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą

Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada 1 kwietnia, otrzymają trzynastą emeryturę jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. W tym roku to kwota 1780,96 zł brutto. Pozostali trzynastkę otrzymają wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty trzynastych emerytur. Aby dostać dodatkową gratyfikację, nie trzeba składać wniosku. ZUS wypłaci trzynastki z urzędu
w kwietniowych terminach płatności wraz ze świadczeniem podstawowym – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

ZUS realizuje świadczenia w kilku terminach tj.: 1., 6., 10., 15., 20.,  i 25 dnia miesiąca. W sytuacji, gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy świadczenie jest wypłacone wcześniej. I tak np. dla terminu płatności „01” w kwietniu wypłaty świadczeń będą realizowane do 28 marca włącznie. Trzynastki doręczane przez listonoszy trafią na pocztę 26 marca, a przekazywane na konto 28 marca.

Trzynastą emeryturę w kwocie 1780,96 zł brutto bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego ZUS wypłaci osobom, które na 31 marca będą miały prawo do wypłaty jednego
z długoterminowych świadczeń np. emerytury, renty, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia przedemerytalnego czy zasiłku przedemerytalnego. Trzynastki nie dostaną osoby, które na 31 marca będą mieć zawieszoną wypłatę świadczenia (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków).

Czy można dostać kilka trzynastek?

W przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową) osobie uprawnionej przysługuje tylko jedna trzynastka.
Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy tę „emeryturę plus” wypłaci ZUS. Również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Jest ono podzielone w równych częściach dla wszystkich uprawnionych.

 

Źródło Wojciech Ściwiarski
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
100Konkretów
100Konkretów
18 dni temu

a potem zdziwienie że 'pół reklamówki’ zakupów z marketu to 250z