Pierwsze pieniądze trafią wkrótce na konta przebywających na terenie Przasnysza obywateli Ukrainy i osób, które zapewniły im zakwaterowanie

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w ostatnich dniach, że do samorządów trafiły już pierwsze pieniądze związane z pomocą dla obywateli Ukrainy. W sumie rząd do tej pory wypłacił 500 mln zł. Środki są już również na koncie Miasta Przasnysz.

 

– Środki z Funduszu Pomocy wpłynęły na rachunek Urzędu Miasta w Przasnyszu w dniu 01.04.2022 r. Wprowadzone do budżetu zostaną na sesji w dniu 12.04.2022r. Po tym terminie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpocznie wypłatę świadczeń przewidzianych w Ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy z dnia 12 marca 2022 r. – mówi nam Paulina Zaborowska, p.o. Kierownika Działu Pomocy Środowiskowej MOPS Przasnysz.

 

Dokładna kwota, która wpłynęła na konto Urzędu Miasta Przasnysz to 419 tys. 725 złotych. Jak informuje skarbnik miasta Iwona Domańska pieniądze będą wypłacane zarówno osobom, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, jak też samym uchodźcom (m.in. świadczenia rodzinne):

  • 5.000,00 zł na zapewnienie posiłku dla Ukraińskich dzieci i młodzieży ;
  • 316,800,00 zł na wypłatę świadczeń pieniężnych dla osób fizycznych, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy;
  • 91.800,00 zł na wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w kwocie 300,00 zł dla obywateli Ukrainy,
  • 6.125,00 zł z przeznaczeniem na wypłatę świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy.

By środki mogły być wypłacone, pieniądze należy wprowadzić do budżetu Miasta Przasnysz. Stąd decyzja burmistrza, by na wtorek, 12 kwietnia zwołać nadzwyczajną sesję rady miasta.

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Przasnyszu przypomina, że pracownicy socjalni cały czas przyjmują wnioski na wypłatę świadczeń związanych z pomocą dla obywateli Ukrainy przybyłych do kraju.

– Są to: jednorazowe świadczenie 300 zł na osobę, posiłek w szkole i przedszkolu czy świadczenia rodzinne, wychowawcze itp. Składane są także pierwsze wnioski o wypłatę świadczeń pieniężnych na podstawie art. 13 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy tj. świadczenie pieniężne z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Dodatkowo pracownicy socjalni przekazują pomoc rzeczową w formie żywności i środków higienicznych wszystkim osobom z Ukrainy, które zgłaszają taką potrzebę – dodaje Paulina Zaborowska.

 

ren

Sprawdź również
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
7 miesięcy temu

To ile euro doplaci nam braterska Unia??

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu

Tyle szanowna Pani .że starczy dla nich.

Joanna
Joanna
7 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Tak? Oczywiście wcześniej złupi w formie podatków i inflacji z każdego obywatela uczciwie pracującego…

myto
myto
7 miesięcy temu
Reply to  Joanna

Zazdrość cię zżera , a to okropna cecha. Dlaczego dla nich a nie dla mnie ,tak myślisz Joanno. Zero empatii , obyśmy się nie znależli w podobnej sytuacji.

Pasjonat
Pasjonat
7 miesięcy temu
Reply to  myto

No i kto ci pomoże ? Bo chyba nie ci przyszywani bracia …

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu
Reply to  Joanna

Tak pewnie. Przed wojna na Ukrainie łupili nas bo była inflacja. A podatki zostają w kraju. Proszę o podanie jaki podatek Pani płaci do Unii?

Pasjonat
Pasjonat
7 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Jak się nie płaci z własnego portfela to można rozdawać ? Spokojnie będziesz płacił większe podatki, to nie jecz,że ci źle jest

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu
Reply to  Pasjonat

Podatki to ja płace od lat i to pewnie dłużej niż pasjonat. Płaciliśmy większe podatki dlatego obniżyli vat do lipca i to przed wojna na Ukrainie.

Jacek
Jacek
7 miesięcy temu

a tymczasem dajcie się ru..ć dalej: „Okazuje się, że Polska nie ma sobie równych, jeżeli chodzi o tempo wzrostu cen paliw. Benzyna jest dziś u nas o prawie 22 proc. droższa niż przed wojną. Dla porównania, w będących na drugim miejscu Czechach podwyżka nie przekroczyła 18 proc. Są też jednak kraje, w których tankowanie jest tańsze niż przed rosyjską inwazją. To Włochy, gdzie cena benzyny spadła o ponad 3 proc. na skutek działań tamtejszego rządu. W przypadku diesla podwyżki są jeszcze bardziej zauważalne. Na polskich stacjach cena litra wzrosła o ponad 36 proc. W żadnym innym kraju tempo nie przekroczyło… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu
Reply to  Jacek

Szanowny Panie podwyżki to już szły przed wojną. To raz a dwa to nie Ukraina wywołała wojnę. A skutki odczuwa cała Europa.

Pasjonat
Pasjonat
7 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Ile hrywien ci płacą ?

Piotr
Piotr
7 miesięcy temu
Reply to  Pasjonat

Wole złotówki większa wartość. Pytanie brzmi w czym wolisz ty …?