Park Nauki Torus laureatem konkursu „Cuda Polski 2023” National Geografic

Znamy wyniki plebiscytu organizowanego przez redakcję National Geographic. Czytelnicy w głosowaniu internetowym wybierali cuda Polski z każdego województwa. Zwycięzcą z Mazowsza został Park Nauki Torus w Ciechanowie. To projekt zrealizowany dzięki wsparciu Funduszy Europejskich. Park powstał obok najsłynniejszej wieży ciśnień na świecie, odnowionej i odrestaurowanej dzięki środkom z UE. Inwestycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem i wciąż się rozwija.

 

Park Nauki Torus w Ciechanowie to edukacyjna placówka przyciągająca mieszkańców i turystów spragnionych wiedzy naukowej i dobrej zabawy. Park jest bardzo popularny, tylko w 2022 roku odwiedziło go ok. 20 tysięcy gości. Torus zdobył również tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Mazowsza 2022. Park to miejsce interaktywne, stawiające na naukę poprzez zabawę. W odpowiednio zaprojektowanych salach do dyspozycji są eksponaty w czterech strefach tematycznych: matematyka i fizyka, technika, iluzja oraz architektura. W Parku Nauki Torus znajdziemy technologiczne nowości, np. interaktywny ekran mgłowy. Urządzenie pozwala na wyświetlanie obrazów w powietrzu, na bardzo cienkiej warstwie suchej mgły. Rozwiązanie to pozwala widzowi przechodzić przez ekran, dotykać go, a przede wszystkim wchodzić z nim w interakcje i poprzez dotyk mieć wpływ na to, co wyświetla. Oferta Parku koncentruje się na naukach ścisłych, głównie chemii, fizyce i matematyce, ale ważna są też ekologia i edukacja klimatyczna.

 

Park Nauki Torus powstał przy zrewitalizowanej wieży ciśnień. Dzięki Funduszom Europejskim, unikalny obiekt techniki wybudowany w 1972 r. przeszedł metamorfozę. Wieża stała się jedną z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych konstrukcji na świecie. Na każdym z 32 żeber pierścieni stanowiących konstrukcję torusa umieszczone jest oświetlenie LED, umożliwiając zmianę koloru oświetlenia. Pieniądze z programu regionalnego na lata 2014-2020 całkowicie odmieniły zabytek oraz zaniedbany wcześniej teren przy wieży ciśnień. Konstrukcja została wyczyszczona i pomalowana, torus obłożono nową blachą tytanowo-cynkową. Wokół wieży wybudowano fontannę i zagospodarowano teren zielony. Wykorzystując potencjał zabytku oraz jego czysto matematyczny kształt, zaplanowano nową funkcję i przeznaczenie obiektu.

 

 

red

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 miesięcy temu

O fuuujjjj. Pieniądze z Unii Europejskiej? A prezydent z PSL? Nie może być.

cezi
cezi
9 miesięcy temu

idiota

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 miesięcy temu
Reply to  cezi

Możesz mieć zwoje zdanie. Masz do tego prawo. Ja wjeżdżałem na zachód i do Skandynawii w końcówce lat dziewięćdziesiątych. I widziałem tę polską biedę po powrocie. Dziś natomiast nie mamy się czego wstydzić. Dzięki tej opluwanej przez PiS Unii jesteśmy nowoczesnym, w miarę bogatym krajem.

Mariano_Italiano
Mariano_Italiano
9 miesięcy temu

Fajne miejsce na popołudnie:)

Marco Polo
Marco Polo
9 miesięcy temu

Faktycznie znany i popularny park. Z fantastyczna reklamą. Mieszkam 35km od Ciechanowa i dopiero się dowiedziałem o istnieniu.