Pamiętaj! Odblaski mogą uratować Ci życie!

W trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach przasnyska policja apeluje o włączenie się w akcję „Świeć przykładem” i noś odblaski.

Noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest zła widoczność i jest ciemno. Jeśli osoba jest słabo widoczna na drodze, łatwiej może zostać potrącona przez samochód. Mały element odblaskowy na plecaku czy ubraniu sprawia, że kierowca otrzymuje ostrzeżenie, że po drodze ktoś się porusza. Kierowca patrzący na drogę oświetloną reflektorami swojego auta dostrzeże pieszego idącego poboczem w odległości 40 metrów.

– Na mokrej i śliskiej jezdni, gdy z naprzeciwka nadjeżdża inne auto, widoczność zmniejsza się do ok. 10-15 metrów.

– Od momentu dostrzeżenia pieszego, do chwili rozpoczęcia hamowania mija sekunda. Przy prędkości 50 km/h samochód pokona w tym czasie ok. 15 metrów.

– Pieszy mający na sobie elementy odblaskowe jest widoczny z odległości 200 – 300 metrów.

– Jeśli dziecko wpadnie pod samochód, a nie miało na sobie elementów odblaskowych, firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania.

– Odblaski można nosić na butach, nogawce spodni, kurtce, na płaszczu, czapce, czy plecaku. Opaskę zakładajmy na zewnętrzną nogę i rękę. Jeżeli drogą idzie kolumna pieszych, pierwsza i ostatnia osoba powinny mieć kamizelkę odblaskową


Źródło KPP Przasnysz
Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments