Ograniczenie diety radnych za brak więzi z mieszkańcami? Co sądzicie o tym pomyśle?

Ograniczenie diety radnych za niewywiązywanie się z obowiązku utrzymywania więzi z mieszkańcami? Uwagę na problem zwrócił Rzecznik Praw Obywatelskich i Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał do Senatu pismo, w którym zwrócił uwagę na „zdarzające się przypadki niewykonywania przez radnych obowiązków w zakresie utrzymywania więzi z mieszkańcami i ich organizacjami oraz przyjmowania zgłaszanych przez nich postulatów”.

„Analiza przepisów ustaw samorządowych i ich sądowej wykładni doprowadziła mnie do przekonania, że wskazana jest interwencja ustawodawcy w celu dookreślenia regulacji dotyczących wskazanego wyżej obowiązku. Ustawy samorządowe nie precyzują bowiem w najmniejszym stopniu form i zasad realizacji przez radnych obowiązku utrzymywania więzi z mieszkańcami i ich organizacjami, a także jakichkolwiek form odpowiedzialności radnych za nierealizowanie tego obowiązku” – czytamy w piśmie.

 

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, sprawą zajęła się Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. „Podczas posiedzenia komisji, Łukasz Kosiedowski z biura RPO zaznaczył, że intencją pisma jest umożliwienie gminom określenia w swoich lokalnych regulacjach zasad wykonywania przez radnych obowiązku utrzymywania więzi z mieszkańcami. Drugim przedmiotem ewentualnych prac legislacyjnych byłoby wprowadzenie jakiejś formy odpowiedzialności statutowej radnych za niewłaściwe wykonywanie, czy niewykonywanie swoich obowiązków” – podaje agencja.

„To, o co państwo wnoszą, w moim odczuciu, jest nadregulacją, i to jeszcze bardzo trudną do zapisania” – powiedział przewodniczący komisji Zygmunt Frankiewicz.

– Obecni na posiedzeniu przedstawiciele organizacji pozarządowych, na wniosek których RPO podjął działania, podkreślali, że zmiany przepisów mają znaczenie dla wzmacniania demokracji i kształtowania postaw obywatelskich. Apelowano też o wprowadzenie np. obligatoryjnych dyżurów telefonicznych radnych czy obowiązku składania sprawozdań z działalności – relacjonuje PAP.

Ostatecznie żaden z senatorów nie złożył wniosku o podjęcie inicjatywy ustawodawczej. A jakie jest Wasze zdanie? Czy radni powinni być rozliczani z utrzymywania więzi z mieszkańcami?

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ela
Ela
1 rok temu

Bardzo fajny pomysł. Nasi Radni są tylko do brania kasy. Albo wcale ich nie ma na sesjach. Tylko jak wazne głosowanie dla którejś partii to nagle wszyscy obecni. Wciskaja przycisk i znowu kilka sesji nie ma towarzystwa.

Marek
Marek
1 rok temu
Reply to  Ela

Zwłaszcza radna O.

Obywatelka
Obywatelka
1 rok temu

Myślę, że mieszkańcy wybierając swoich radnych i głosując na daną osobę kieruje się przede wszystkim tym, że ją zna i że jej ufa a to są podstawowe przymioty i elementy więzi międzyludzkich więc karanie zmniejszeniem diety radnych za brak tej więzi jest niedorzeczne….. kara za niewywiązywanie się z przestrzegania zasad tych więzi to już inna sprawa….. Proponuję zmniejszyć dietę tym radnym, którzy zapomnieli po co są wybrani a dołożyć tym którzy ciężko pracują i wiedzą jak wykorzystać dla ludzi swoje miejsce w radzie a nie tylko dla siebie bo jakby nie było to Pan Bóg każe za złe karać a… Czytaj więcej »

Tutejszy
Tutejszy
1 rok temu
Reply to  Obywatelka

Co lekarz na to co Pani mówi?

Obywatelka
Obywatelka
1 rok temu
Reply to  Tutejszy

Nie wiem nie konsultuje mojego osobistego zdania z lekarzem bo nie odczuwam takiej potrzeby…..
I uprzedzając Pana sugestię, że może powinnam to zaznaczę, że dopóki jestem w pełni władz umysłowych to sama będę decydować o tym co powinnam a czego nie…..
Ale bardzo dziękuję za troskę o moje zdrowie psychiczne……

Ona
Ona
1 rok temu
Reply to  Obywatelka

A którzy tak ciężko pracują, ja znam radnych aktywnych przed wyborami ,wszystkich znają uśmiechają się i obiecują złote gruszki w popiele ,aby tylko ich wybrali

Obywatelka
Obywatelka
1 rok temu
Reply to  Ona

Pani zna tych przed wyborami ja znam takich co ciężko pracują też po wyborach a że portal jest publiczny i nie chodzi tu o propagandę to nazwiskami rzucać nie będę…..

Marek
Marek
1 rok temu

Wolałbym zniesienie immunitetów oraz surowe kary za niespełnione obietnice wyborcze radnych, burmistrzów, starostów, posłów, senatorów i prezydentów

Amator
Amator
1 rok temu

Ekstra pomysł. W dodatku powinno się sprawdzać, czy reprezentują interesy mieszkańców czy tylko swoje w oderwaniu od woli mieszkańców. Za działanie wbrew wyborcom to całkowita kasacja diety.

Ait
Ait
1 rok temu

Powinno się ich karać ale za głupie pomysły i popieranie głupich pomysłów innych.

Olivier
Olivier
1 rok temu

Radnych tylko widać gdy są przed wyborami

Jerzy
Jerzy
1 rok temu

A ja proponuję podwyżkę diety dla radnych o 50-80%, bo samo reprezentowanie paskudnego miasteczka, to już jest obciążeniem dla nazwiska i wizerunku.Tutaj nic się nie da zrobić dla ludności przez układy, układziki, powiązania i zależności, więc czego wymagać od tych radnych/bezradnych.Może dobrze, że są aby być.

Sidewinder
Sidewinder
1 rok temu
Reply to  Jerzy

paskudny to jestes ty nie miasteczko . nalezysz pewnie do tego trądu co psuje te piękne Miasto

Jerzy
Jerzy
1 rok temu
Reply to  Sidewinder

A Twój lekarz co mówi na Twoje objawy?

Ait
Ait
1 rok temu
Reply to  Jerzy

Radni i burmistrz powinni pełnić swoje funkcje za darmo bo to jest służba na rzecz miasta i mieszkańcow, a nie trampolina do dorabiania się.

Jerzy
Jerzy
1 rok temu
Reply to  Ait

Coś w tym jest w rzeczy samej ale czasy są troszkę inne jak kiedyś.Sam pomysł jest warty rozważenia.