Odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Nieznanego Żołnierza w Węgrzynowie [FOTO]

W sobotę, 4.09.2021 r. na cmentarzu parafialnym w Węgrzynowie odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Nieznanego Żołnierza, odbywająca się pod patronatem prezydenta RP Andrzej Dudy.

 

Po mszy św. w intencji poległych w obronie ojczyzny, która odbyła się w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego w Węgrzynowie, wszyscy obecni przeszli na cmentarz parafialny, gdzie odbyło się odsłonięcie pomnika i jego poświęcenie. W programie uroczystości przewidziano także piknik patriotyczny.

Jak wynika z przekazu Mieczysława Bojarskiego, należącego niegdyś do parafii w Węgrzynowie, pomnik upamiętnia nieznanego żołnierza, który zginął  na początku września 1939 roku, bohatersko atakując niemiecki oddział. Jak wynika z przekazu, mężczyzna zaczaił się przy mostku pomiędzy Cukrownią Krasiniec, a Węgrzynowem, ostrzelał najeźdźców oraz rzucił granaty, wysadzając w powietrze kilka samochodów i motorów jadących na czele kolumny. Podczas ucieczki zatrzymało go ogrodzenie z drutu kolczastego, co umożliwiło Niemcom dokonanie odwetu. Polski bohater został zastrzelony i pochowany na węgrzynowskim cmentarzu.

 

Mogiłę żołnierza przez wiele lat opieką i czcią otaczali okoliczni mieszkańcy. Poprzedni pomnik stał w tym miejscu ponad 55 lat, ale uległ niszczącej sile czasu. Dzięki ofiarności i pomocy lokalnej społeczności śmierć żołnierza upamiętnia teraz nowa mogiła. Pomnik ten to nie tylko symbol oddania hołdu lokalnemu bohaterowi, ale też tym wszystkim żołnierzom, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny.

Z inicjatywą odbudowy pomnika znajdującego się na cmentarzu parafialnym wystąpiły Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Lokalnego oraz Szkoła Podstawowa w Węgrzynowie. Fundatorami pomnika byli okoliczni mieszkańcy.

 

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments