Od 2 sierpnia nowe zasady wypisywania recept na środki odurzające i psychotropowe

W poniedziałek, 31 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 2 sierpnia w życie wchodzą nowe przepisy, które ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe.

 

– Wypisaniu recepty na leki psychotropowe i środki odurzające, od 2 sierpnia musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta. Uwaga, mówimy tu o badaniu stacjonarnym, ale też konsultacji przeprowadzonej z pacjentem zdalnie. Pamiętajmy, że konsultacja to obowiązkowa rozmowa z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, stanu psychicznego oraz wywiad na temat zażywanych leków – informuje resort zdrowia.

Zasada ta nie będzie stosowana, jeśli kontynuowane jest leczenie i nie upłynęły 3 miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja, o tym, będzie zamieszczana w dokumentacji medycznej.

Lekarz, przed wystawieniem kolejnej recepty będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków:

  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo
  • systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem – jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.

 

– Fakt takiej weryfikacji lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach. Kontrolę sporządzania dokumentacji medycznej po konsultacji z pacjentem przy wypisywaniu środków odurzających i leków psychotropowych będzie prowadził na bieżąco Narodowy Fundusz Zdrowia – wyjaśnia ministerstwo.

Minister Adam Niedzielski uważa, że bezpodstawne wypisywanie recept może szkodzić zdrowiu pacjentów.

– Bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas najważniejsze. Możliwość uzyskania recepty bez wcześniejszego badania lub choćby wywiadu lekarskiego, stanowi poważne ryzyko dla zdrowia i życia pacjenta. Nie ograniczamy nikomu dostępu do lekarza i leków. Ograniczamy dostęp do silnie działających leków bez konsultacji z lekarzem. Mamy już niestety przypadki poważnych powikłań a nawet zgonu, po zażyciu leków przepisanych w internecie bez wskazań – podkreśla minister.

 

Nowe zasady wystawiania recept nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

– Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia.Nowe zasady przepisywania recept  wynikają z podpisanego przez Ministra Zdrowia 12 lipca 2023 r.  rozporządzenia  zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje – wyjaśnia resort.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments