Obszar przasnyski zagrożony trwałą marginalizacją. Samorządy zawiązują porozumienie.
Region przasnysko-ostrołęcki został uznany za obszar zagrożony trwałą marginalizacją. Przeciwdziałać temu zjawisku ma zawiązanie współpracy pomiędzy samorządami, które dzięki zawarciu partnerstw będą mogły w nowej perspektywie unijnej łatwiej pozyskiwać środki na rozwój. Liderem miało zostać miasto Przasnysz, jednak z powodu uczestnictwa w programie Rozwój Lokalny, zwanym potocznie funduszami norweskimi, nie było to możliwe. Deklarację współpracy podpisała za to m.in. gmina Przasnysz oraz miasto Maków Mazowiecki, które zostało liderem projektu.
Obszary zagrożone trwałą marginalizacją, obejmują łącznie 728 gmin (z blisko 2,5 tys.) o powierzchni 104,8 tys. km kw, które zamieszkuje 6,1 mln mieszkańców naszego kraju. W raporcie przygotowanym na zlecenie Ministerstwa Rozwoju wytypowano cztery typy podobszarów problemowych: opóźnienia urbanizacyjnego, szoku transformacyjnego, wewnętrzne peryferie oraz pozostałe.
Obszar przasnysko – ostołęcki, choć od stolicy dzieli nas stosunkowo niewielka odległość, został zaliczony do tzw. wewnętrznych peryferii. Trudno przewidzieć, jak zostanie nazwany nasz region po planowanym przez PiS podziale województwa, kiedy stolica może znaleźć się w odległym o ponad 200 kilometrów Radomiu.
Z inicjatywy Urzędu Gminy w Serocku 17 września 2020 r. w Karniewie odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie projektu: „Pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego” obejmującego współpracę regionalną w ramach obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele gmin i powiatów m.in: makowskiego, przasnyskiego i legionowskiego.
Na terenie Polski powstanie 38 takich ośrodków regionalnych, natomiast w województwie mazowieckim będzie ich 3. Według zamysłu władz Serocka „Kręgosłupem” tej inicjatywy jest budowa kolei Północnego Mazowsza. Sygnatariuszom porozumienia zależy zaś na łatwiejszym pozyskiwaniu funduszy unijnych w nowej perspektywie.
W liście intencyjnym podpisanym 21 września pomiędzy wójt gminy Przasnysz a burmistrzem Makowa Mazowieckiego Tadeuszem Ciakiem czytamy:
„Sygnatariusze listu wyrażają wolę zawiązania partnerstwa ukierunkowanego na wspólne określenie polityki rozwoju obszaru funkcjonalnego tworzonego przez samorządy z terenu powiatu przasnyskiego, makowskiego i pułtuskiego dla jak najlepszego wykorzystania swoich potencjałów rozwojowych przy wzajemnym poszanowaniu specyficznych uwarunkowań społeczno – gospodarczych i przestrzennych. Samorządy deklarują nawiązanie długofalowej i ciągłej współpracy w dziedzinie planowania rozwoju regionu i wspólną pracę na rzecz sporządzenia strategii terytorialnej obszaru funkcjonalnego, a także racjonalnego wdrożenia w życie postanowień Polityki Spójności Unii Europejskiej na lata 2021-2027.”
Miasto Przasnysz ze względu na uczestnictwo w programie Rozwój Lokalny nie może liderować przedsięwzięciu, ani zostać jego członkiem.
Tylko połączenie kolejowe z Warszawą przez Pułtusk może nas uratować. Dodatkowo duży zakład pracy zatrudniajacy kilkaset osób. Inaczej po modernizacji trasy S 7 i wybudowaniu Via Carpatia będziemy białą plamą na mapie Polski.
Nareście Przasnyski mówi, że jest zaje***cie. Więc o co chodzi ?
Tej linii kolejowej nie ma i za naszego życia nie będzie. Nie ma na nią kasy. Zadłużenie Państwa w ciągu 4 lat rządów Przewodniej Partii wzrosło o 500 mld zł. Ta bańka wkrótce pęknie i nie będzie nawet na emerytury.
Jaki lud, taki rząd,
Jaki lud, taki prezydent,
gratulacje przasnyszacy,
Wybraliście to….macie,
rząd zamiast rządzić, to dzieli sobie i rodzinie stołki,
Zamiast dbać o.kraj, to dba by utrzymać się przy korycie.
„Nie ma i nie będzie”. Za to kiedyś „było i miało być”… Znane nam są te śpiewki. Miliony w walizkach.
Obwodnice Przasnysza i Makowa kiedy będzie realizacja
🤭😁😁
Ja sie pytam gdzie MASECZKI